A törvényhozás véglegesen megszavazta a bankok államosítását védő, ún. Kolomojszkij-ellenes törvényt, amelyet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) egyik fő feltételül szabott Kijev hitelezésének folytatásához. A jogszabály lényege, hogy az államosított, valamint csődbe jutott pénzintézetek volt tulajdonosai ne perelhessék vissza az államtól korábbi tulajdonrészüket.
A törvény előzménye, hogy a 2016-ban államosított Privatbankot Igor Kolomojszkij oligarcha, korábbi tulaj peres úton megpróbálta visszaszerezni, s tavaly tavasszal az egyik bíróság igazat is adott neki az állammal szemben. A bankokról szóló jogszabályt – a termőföld eladását lehetővé tevő földtörvényhez hasonlóan – Volodimir Zelenszkij elnök szorgalmazta. Úgy fogalmazott, vagy megszavazzák a törvényt, vagy a nemzetközi kölcsönök hiányában az ország csődbe megy. Az ellenzék, sőt az elnök mögött álló Nép szolgája frakció egy része is hevesen ellenezte azt. Julija Timosenko volt miniszterelnök szerint a jogszabállyal legalizálták a központi bank elmúlt öt éves, az ország kifosztásán alapuló politikáját. A 2014-es Euromajdan óta Ukrajnában száznál is több kereskedelmi bankot számolt fel a jegybank.
A második olvasatban benyújtott előterjesztést a 450 fős törvényhozás 270 képviselője szavazta meg május 13-án, szerdán. Első olvasatban még március 30-án hagyták jóvá, de ellenzői több mint 16 ezer módosító indítvány beadásával próbálták meg elodázni végső elfogadását. A bankokról szóló törvényjavaslat lényege, hogy a csődbe jutott, illetve államosított bankok volt tulajdonosai ne tudják kihasználni az ukrán bíróságok „tökéletlenségeit”, és ne szerezhessék vissza peres úton tulajdonrészüket a pénzintézetekben. A jogszabály rendelkezik arról, hogy törvénytelennek ítélt csődeljárás, államosítás esetén a volt tulajdonosok csak pénzbeli kártérítést kaphatnak.
Timosenko pártja, a Batykivscsina máris jelezte: a jogszabályt az alkotmánybíróságon támadják meg.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.