A leggyakrabban a 200 és 500 hrivnyás bankókat másolják.
Egyre elterjedtebb a pénzhamisítás, ám egyelőre nincs ok a pánikra. Mint Olena Korobkova, az Ukrán Bankok Független Egyesületének ügyvezető igazgatója elmondta, a statisztikai adatok szerint az országban egymillió bankjegy közül három lehet hamis.
Csuha Ivett
Európában ennél sokkal rosszabb a helyzet. Az Európai Unió központi bankjának adatai szerint ott egymillió bankjegyre 27 hamis jut. Ettől függetlenül figyelmesen vegyük szemügyre a visszajáró pénzt a nagy tömegeket vonzó kereskedelmi és szórakoztató központok, illetve utcai vásárlás során.
Leggyakrabban a 200 és 500 hrivnyás, régebbi kibocsátású bankjegyeket hamisítják. A modern technikával már elég jó minőségű koppintások készítésére van lehetőség. Ezért az Ukrán Nemzeti Bank új típusú védelemmel ellátott bankjegyek kibocsátását kezdeményezte. A mai 20, 50, 100, 500 és 1000 hrivnyás bankók már nehezebben másolhatók.
A hamis bankjegyek színe általában eltér az eredetitől, gyakran hiányoznak a vízjelek, a színváltó nyomat, a biztonsági szál és a metszetmély nyomtatás.
Ha egy valódi bankjegyet szemlél a fény felé tartva, akkor egy történelmi személy többszínű portréja jelenik meg, amely egyezik a bankjegy elülső részén látható képpel.
Ezenkívül a jobb felső sarokban felfedezhető a bankjegy címletének megfelelő értékjelzés.
A bankjegy hátulján és elülső oldalán található az illeszkedőjel, mely ábratöredékekből áll össze, és a fény felé tartva egyetlen képpé formálódik.
Ezenkívül érdemes odafigyelni a színváltó nyomatra. Például a 2015-ben kibocsátott 500 hrivnyás bankón a minta nyitott könyvet ábrázol, a korábbi változatokon azonban rombuszok szerepelnek. Az így készült motívum mozgatás hatására megváltoztatja a színét.
Az eredeti bankjegyen sötétszürke biztonsági szál is található, mely a fény felé tartva válik láthatóvá. Felületét nagyítóval vizsgálva az értékjelzés és a hrivnya jele olvasható. Emellett több helyen ugyanezen információkat mikroírással is feltüntették.
Amennyiben valaki kételkedik pénze eredetiségében, úgy bármelyik bankhoz fordulhat azzal annak felülvizsgálatára vonatkozó kéréssel. Az ellenőrzés után a valódi bankjegyek értékét megtérítik, ám a hamisítottét nem. Sőt, utóbbi esetében az azt szemlére benyújtó személy adatait továbbítják a rendőrség felé. A legkönnyebben ezt bankkártyás fizetéssel tudjuk elkerülni.
A nagy tételben hamisítókra akár 12 év börtön is várhat, a kisebb szélhámosok megúszhatják 4 évvel.