KISZó-kérdés: Jár-e anyaországi támogatás, ha…?

85 százalékos nem!

Meglehetősen élénk vitát gerjesztett az az értesülés, hogy nem részesültek szociális támogatásban azon kárpátaljai magyar értelmiségiek, akik a tavaly őszi helyhatósági választásokon az ukrán pártok szekerét tolták. Facebook-oldalunkon ezért mi is megkérdeztük követőinket: jár-e azoknak anyaországi támogatás, akik ukrán pártokra dolgoztak? A túlnyomó többség álláspontja egyértelmű: Nem!

Dunda György

Reakciójeles kérdésünkre közel 400 reagálás érkezett, 114 hozzászólást írtak. A jelentős többség szimplán kifejezte nemleges véleményét a kérdésről, de voltak, akik közösségi felületünkön kisebb vitába keveredtek egymással.

Biki József olvasónk például azt írta: „Kedves hozzászólók! Megértem a felháborodásukat és a magyarázkodásukat azoknak, akik nem kapták meg az elmúlt évekhez hasonlóan az anyagi támogatásokat. De tegyük tisztába a dolgokat. Az önkormányzati választáson indult 2 magyar párt, melyek nyíltan a magyar érdekeket képviselik (képviselték), szemben bármelyik ukrán párttal. Mit nem lehet ezen megérteni, ami a napnál is világosabb. Ukrán pártra agitálsz, megfigyelő vagy, pénzt osztogatsz a nevében, akkor ne várd a magyar kormány támogatását…”

Bélteki Mihály így fogalmaz: „Nem értem, miért kell ezen a témán annyi sokat csámcsogni különböző internetes felületeken? Aki megkapta örüljön neki, aki nem kapta meg, az nagyon jól tudja, hogy miért nem kapta meg. Az is lehet, hogy ők a másik oldalról sokkal többet kaptak. Legközelebb arról fogunk vitázni, hogy Józsi bácsi miért csak 100 ezret kapott, Mari néni meg 500 ezret? Jövőre választások lesznek Magyarországon, mi lesz, ha veszít a Fidesz és az új kormány megváltoztatja a nemzetpolitikát és megszűnnek a támogatások?”

Ezzel szemben Petneházy Gyula azt kifogásolta, hogy az elutasítások mennyire voltak összhangban a pályázati kiírással. Egy másik személy azt fogalmazta meg, hogy „lehet, az illetőt anyagi helyzete, munkahelyének megtartása, vagy bármilyen más élethelyzet hozta abba a szituációba, hogy kénytelen legyen valamilyen ukrán pártot képviselni, de mindamellett jobban szívében hordozza magyarságát mint sok más ember, aki most is és eddig is minden fenntartás nélkül megkapta a támogatást”. Felvetésére azt a választ kapta, hogy ezzel a kifogással szinte bármelyik tettet meg lehet magyarázni… akár bűncselekmény elkövetését is. Íme, még egy, nyugodtan mondhatjuk, többségi vélemény a KISZó közösségi felületéről: Egy forintot nem érdemel az olyan ember, aki a magyarság ellen dolgozik!

Megpróbáltuk valamiként összegezni a reakciókat és kommenteket, ami alapján a kérdésre 244-en válaszoltak úgy, hogy jogos volt a támogatás megvonása, míg 44-en ennek ellenkezőjét gondolják. Ha százalékot vonunk, akkor 85 százaléknyian mondták azt, hogy nem érdemel anyaországi támogatást, aki ukrán pártokra dolgozik.

Vass Ottó még arra hívta fel a figyelmet, hogy az összes pályázat mindössze 0,2 százaléka lett elutasítva, s most ebből próbálnak meg egyesek műbalhét kreálni, amivel egyébként akarva-akaratlanul is az ukrán szervek kezére játszanak.

A téma kapcsán az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöksége egy nyilatkozatot is megfogalmazott, amiben hatályos ukrajnai törvényekre és az alkotmányra hivatkozva kifogásolja az elutasításokat. A lebonyolításért felelős Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) Jótékonysági Alapítványát pedig egyenesen nemzetrombolással vádolja.

Emlékeztetőül: az UMDSZ vezetése a tavaly őszi önkormányzati választásokon a KMKSZ helyett inkább az elmúlt hetekben a magyarellenes cselekményeiről is elhíresült hatalompárttal, a Nép Szolgájával kötött stratégiai együttműködési paktumot. Emellett a szövetség több elnökségi tagja és más járási vezetői ukrán pártok listáján indultak, vagy legalábbis azok szekerét tolták. Akik a szervezeten belül mégis a magyar–magyar együttműködést választották, s emiatt konfrontációba kerültek a szervezet vezetőivel, azokkal mindenfajta együttműködést megszakított a szervezet szűk körű vezetése.

Az UMDSZ nyilatkozatát a magyarországi sajtóban is felkapták. Az Index tárgyilagos, tényszerű írást közölt a kialakult helyzetről, rávilágítva az UMDSZ „elukránosodási” folyamatára és a szervezeten belüli súlyos törésvonalakra, konfliktusokra, míg a Népszava az anyaország nemzetpolitikai vezetése elleni támadásra használta fel az országos demokrata szövetség elnökségének kirohanását.

Aktuális KISZó-kérdésünkre Facebook-oldalunkon szavazhatnak:

 

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó