A Beregszászi Járási Tanács pénteken megtartotta idei első plenáris ülését, amelyen többek között a közigazgatási reformot érintő kérdésekben születtek fontos döntések. A tanácskozáson megszavazták azt a tiltakozó beadványt, amit az államfőnek, a parlamentnek és a kormányzatnak küldenek el, amelyben azt kérik, haladéktalanul vizsgálják felül a lakossági gázár mellett a villamos energia díját is.
Tóth Miklós, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) frakciójának a tagja arról tájékoztatta a KISZó-t, hogy az ülésszakon megszavazták az eddig a járáshoz tartozó oktatási, szociális, egészségügyi és kulturális intézmények tulajdonjogának átruházását a járáshoz tartozó kistérségeknek.
– Mint ismeretes, a közigazgatási reform keretében az oktatási, szociális, egészségügyi és kulturális intézmények fenntartása ezentúl a kistérségek feladata – kezdte a képviselő. – A szóban forgó intézmények ingóságainak az átruházásáról született döntés. Ezek az intézmények átkerültek a kistérségek fennhatósága alá. Felállításra került a frakcióvezetőkből, képviselőkből, valamint a szakbizottságok vezetőiből álló egyeztető tanács. Valamint elfogadásra került egy határozat, amely az egyeztető testület funkcióit határozza meg. Továbbá delegáltuk a meghatalmazásokat a Beregszászi Járási Állami Közigazgatás felé. Ugyanakkor a reform miatt nem teljesen világos, pontosan milyen szerepkört tölt majd be a közigazgatási hivatal, ugyanis a kistérségek átveszik ezen funkciók többségét.
– Ahogy arról korábban már beszélgettünk, a járási tanácsnak az új közigazgatási struktúrában egyfajta közvetítő szerepet kell ellátnia, a kistérségek és a befektetetők között a külföldi és belföldi finanszírozási források megtalálásához – fogalmazott Tóth Miklós azzal kapcsolatban, mit vár a jövőben a járási tanács munkájától. – Javasolnám egy összegző értékelés elkészítését arról, hogy milyen feladatokat végeztek el a 2020-as évben a Beregszászi járásban, valamint, hogy milyen prioritásokat, fejlesztési terveket fektettek le és szavaztak meg az idei esztendőre. Gondolok itt elsősorban a magyarországi M3-as autópálya ukrajnai folytatásának, a beregszászi elkerülő út építésének és az útjavításoknak a tervére. Hogy tudjuk, mik azok a programok és projektek, amelyeknek további sorsáról nekünk kell döntenünk. Nézzük meg, hol tartunk és mit szeretnénk elérni a következő években – hangsúlyozta a politikus.
A befektetésekkel és a határon átnyúló együttműködéssel foglalkozó bizottság vezetője kiemelte, befektetők idecsábításának a céljából fontos lenne, ha minden kistérség elkészítené a befektetés-ösztönzési stratégiáját, hogy mik azok a lehetőségek, amelyeket meg lehetne célozni pályázatok benyújtásával, munkahelyteremtés céljából.
– Lépéseket fogok tenni annak érdekében, hogy fejlesszem a kapcsolatokat megyén belül, ebben jelentős támogatást jelenthet Petruska István, a beregszászi járási közigazgatás korábbi elnöke, aki jelenleg a megyei közigazgatás alelnökeként hasonló feladatkörben tevékenykedik majd. Szeretnénk pályázati úton külföldi forrásokat bevonni az árvízvédelemi rendszer, a szemételszállítás, szelektálás és feldolgozás fejlesztésére. Rengeteg olyan kérdés van, amit nem kistérségi, hanem járási szinten kell komplex módon kezelni. A hatékonyabb munka érdekében kidolgozunk egy ütemtervet, ami iránymutatást ad nekünk az elkövetkező évekre – jelentette ki Tóth Miklós.
Szabó Sándor
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.