A megyei katasztrófa-elhárítási főosztály tájékoztatása szerint az idei télen még nem regisztráltak fagyhalált, de nem biztos, hogy ez így is marad. A felelőtlenségből, elővigyázatlanságból kifolyólag minden éven előfordul ilyen szerencsétlenség, tavaly Ukrajnában a tél folyamán 1650 személy szenvedett el fagyási sérüléseket és 150-en fagytak meg. Ezek megelőzésére Munkács és Huszt után a napokban Ungváron is megnyíltak a melegedők. Három állandó melegedő található a Hribojedov 20B, a Projektnij 3 és a Lehoczky utca 15. szám alatt, míg a nap 24 órájában nyitva tartó mobil melegedőt a Győzelem park (Kirpicska) területén, a 15. számú középiskola közelében állította fel az állami katasztrófa-elhárítási szolgálat.
Magyar Tímea
Vajon mire kell ügyelnünk, hogy elkerüljük szervezetünk kihűlését, hogyan nyújtsunk elsősegélyt a bajbajutottnak, erről kérdeztük Mihajlec Gréta családorvost.
– Előrebocsátom, a hideggel szembeni érzékenység egyénenként nagyon változó. Minél egészségesebb, erősebb valaki, annál nagyobb hideget képes elviselni. De sokat számít a megszokás is. A lappok például –40 Celsius foknál képesek rénszarvas-bekecsben aludni a jégen.
Ami megyénk lakosságát illeti: elsősorban a téli sportok, túrák szerelmeseinek, a kirándulások kedvelőinek kell fokozottan ügyelniük arra, hogy megóvják magukat a hideg ártalmaitól.
– Milyen következményei lehetnek az erős lehűlésnek?
– A nem megfelelő öltözék, a túl hosszú idejű hidegen való tartózkodás a legveszélyesebb, de a szeles, párás időjárás még 0 Celsius-fok fölött is okozhat sérülést. Ezek elsősorban az arcfelületet érintik (orr, fül). Nagyobb hidegben legelőször a végtagok ujjai gémberednek el. A hidegártalmak tulajdonképpen három csoportra oszthatók: beszélhetünk lokális, szisztémás lehűlésről, illetve fagyásról. A hőváltozás először a bőrt érinti. Hideg hatására azonnali érösszehúzódás jön létre a hőveszteség csökkentésére. Lassul a szöveti anyagcsere, az oxigénhiány következtében a bőr kipirul, majd szederjessé válik.
A fagyás első tünetei az idegrendszeren mutatkoznak meg.
Először izgatottság, szapora pulzus, majd érzéstelenség, nehézkesség, levertség, álmosság következik, s még a veszély tudata ellenére is fásultan dől el az illető. Ilyenkor már csak az igen gyors és szakavatott segítség mentheti meg az ember életét. Ez esetben a halál oka a körzeti véredények erős összehúzódása következtében keletkező nagy vérbőség az agyban és a tüdőben.
– Mi az első teendő?
– Amíg a segítség megérkezik, próbáljuk felmelegíteni a bajbajutottat. Csavarjuk be meleg takaróba, itassunk vele kevés, de meleg folyadékot. Dörzsölés csak elsőfokú fagyásnál javasolt, hólyagos fagyásnál nem. Szárítsuk meg a lábakat, burkoljuk ruhaneműbe.
Ismétlem, legfontosabb a megelőzés: viseljünk tehát meleg, száraz, több rétegű ruhát, ami legyen kényelmes, a felső réteg lehetőleg szélálló. És még valami, téli túrákon semmiképpen ne fogyasszunk alkoholt és kerüljük a dohányzást is.