Lesznek-e előrehozott választások Ukrajnában? │KISZó-háttér

Az új amerikai elnök is befolyásolhatja a belpolitikát, Medvedcsukék nem örülnek neki.

Az idei esztendő egyik leglényegesebb politikai kérdése Ukrajnában, hogy lesznek-e előrehozott törvényhozási választások? A hatalompárti többség önállóan már rég képtelen a kormányzásra, a fontosabb döntésekben más képviselőcsoportok támogatására szorul. Amennyiben tovább töredezik a Nép Szolgája egysége, az felgyorsíthatja a választásokhoz vezető utat. Az amerikai elnökcsere szintén hozhat átrendeződést az ukrán belpolitikában, mint ahogyan a növekvő társadalmi feszültség is képes az aktuális helyzet és az erőviszonyok befolyásolására.

Dunda György

Elemzők szerint négy nagyobb és tucatnyinál is több kisebb érdekszféra szerinti csoportosulás alakult ki Volodimir Zelenszkij „zöld” hatalompártjában. Az Ukrajnai Választók Bizottsága a szavazási jegyzőkönyvek elemzése során arra jutott, hogy mára csupán 211 képviselője van a kormányoldalnak, azaz nem beszélhetünk parlamenti többségről. Hiába szerzett a 2019-es választásokon 252 mandátumot a Zelenszkij-párt, ez ma már csak papíron létező többség, a gyakorlatban jó ideje nincs meg a 226 fős, a kormányzáshoz minimálisan szükséges létszám. Emiatt aztán folyton alkukra kényszerülnek a különböző képviselői csoportokkal, ami viszont gyengíti politikai befolyásukat. Egyébiránt a külső támogatók között többnyire ott vannak a Ridne Zakarpattyát életre hívó kárpátaljai négyek is, jelesül Horváth Róbert, Luncsenko Valerij, Vaszil Petyovka és Vladiszlav Poljak, akiknek cserébe ebből kifolyólag sikerülhetett rekordidő alatt egy erős regionális pártot felépíteniük itt, Kárpátalján.

Nagy kérdés, Joe Biden amerikai elnök beiktatása után miként változik meg Washington Kijev-politikája.

Az előzmények ismeretében – Petro Porosenko államfő idején az új amerikai elnök fia, Hunter Biden igen befolyásos és jól jövedelmező üzleti kapcsolatokat létesített Ukrajnában – arra lehet számítani, hogy Zelenszkij elődje helyzeti előnybe kerülhet. Porosenkóval egyetemben sokat remél az USA-politika megváltozásától Arszenyij Jacenyuk korábbi miniszterelnök, a 2014-es belpolitikai fordulat egyik legfőbb amerikai protezsáltja is. A kipróbált politikus az elmúlt hetekben jelentősen növelte a közösségi médiaterekben való megjelenései számát, amit nehéz a véletlenre fogni. Mint tudjuk, Zelenszkij pártjában is van egy olyan csoport, melynek tagjai közvetlenül Soros György amerikai demokrata párti üzletember befolyása alatt áll, vagy ahogyan őket elnevezték, a Soros-fiókák. Elképzelhető, hogy a párthierarchiában magasabb lépcsőfokra kerülhetnek. Zelenszkij sem tétlenkedik, elnöki irodája jelezte: augusztus 24-én, Ukrajna fennállásának 30. évfordulóján Kijevbe várják az új amerikai elnököt.

A másik oldalról viszont nem mindenki örül az Egyesült Államokban bekövetkezett váltásnak. Washington esetleges erőteljesebb beleszólásával az ukrán belpolitika három fajsúlyos szereplője, Viktor Medvedcsuk, Arszen Avakov és Igor Kolomojszkij egyre erősebb szövetséget alkothat.

Az egyik ukrán hírportálon megjelent elemzés szerint az új amerikai elnök hivatalba lépése után erősödni fog Washington befolyása Ukrajnában, ami nem mindenkinek tetszik majd.

Különösen nem a három nevezett politikai szereplőnek, akik együtt nagyon jelentős erőt képviselnek. Az elemzés szerint a szóban forgó „trojka” minden befolyását latba veti, hogy gyengítse az amerikai demokraták, valamint Soros György befolyását. Az elmúlt hónapokban igen intenzíven nőtt a Moszkva-barát Ellenzéki Platform – Az Életért párt támogatottsága, amiről az őszi helyhatósági választások eredményei is ékesszólóan tanúskodnak. Viktor Medvedcsuk pártjának nagyon nem jön kapóra az esetleges változás. Nem hiába kritizálja erősen Kijev washingtoni függőségét. Szerinte ideje szabadulni az USA, az IMF és az EU szorításából és végre saját lábra állni, mert jelenleg az ukrán politika és vele együtt az egész gazdaság ennek a foglya, hívja fel rá a figyelmet.

A politikai színfalak mögötti helyezkedések, ügyeskedések mellett a regnáló hatalomnak a növekvő népelégedetlenségre is oda kell figyelnie.

A kabinet, hogy csökkentse a feszültséget, sietve mérsékelte is a lakossági gázárat, mert egyre többen és több helyen vonultak az utcára tiltakozásképp. Miután Ukrajnában divatos az utcára vinni az embereket, s a mesterségesen kreált Majdanok árán politikai puccsokat végrehajtani, erre a zöldeknek nagyon oda kell figyelniük, hogy a tiltakozási hullám ne vegyen visszafordíthatatlan fordulatot.

 

Forrás:
KISZó/Dunda György

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó