Jó löketet adott a nyeremény a pályaválasztás előtt.
A Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága által meghirdetett Jó tanuló, jó sportoló című felhívásra több mint 200 külhoni magyar fiatal nyújtotta be a jelentkezését. A kezdeményezéssel az volt a cél, hogy megtalálják azokat a határon túli magyar fiatalokat, akik a tanulás mellett valamely sportág területén is kimagasló eredményeket értek el.
Simon Rita
Összesen 19 külhoni nyert. Kárpátaljáról négyen részesültek 100-100 ezer Ft értékű jutalomban.
Az egyik közülük Ryba Anasztázia, aki most gőzerővel készül az érettségire. Az ukrán anyanyelvű lány az iskolában tanult meg magyarul. A munkácsi fiatalnak a tanulással nincs gondja, a sport és a művészet pedig hobbiként van jelen az életében. Utóbbit viszont a későbbiekben is űzni szeretné. Budapestre készül felvételizni, valamilyen művészeti szakra.
– Mindig is érdekelt a művészet, szívesen foglalkoznék a későbbiekben is ezzel – mondja a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola végzőse. – Olajjal, vízfestékkel, akrillal festek, újabban pedig a tervezőgrafikát gyakorolgatom a számítógépen. Nagyon fura a papír után, de tetszik. Elvégeztem a zeneiskolát is, szeretek zongorázni. Nagymamám hegedűtanár volt, anyukám pedig zeneirodalmat és szolfézst oktat. A zene iránti vonzalom családi vonalon öröklődött. Csak úgy, mint a sport. Nálunk mindenki sportol. Nagyszüleim, szüleim, testvéreim is síeltek, így én sem maradhattam ki. A családdal rendszeresen eljártunk télen a hegyekbe, mondhatni egyszerre tanultam meg járni és síelni.
– Mikor kezdtél el versenyezni?
– Két-, hároméves koromtól kezdve álltam a lécen, a versenyzést azonban csak az egyik tanárom biztatására, nagyjából 11 évesen kezdtem el. Ő tanácsolta, hogy meg kellene próbálni komolyabban is foglalkozni ezzel a sportággal. Többnyire Bukovelre jártunk megmérettetésekre, de Kijevben is voltam egy freestyle versenyen. A dobogó legfelső fokára is sikerült felállnom párszor, de sok második, illetve harmadik helyezést is bezsebeltem egyéni, illetve páros modulokban is. Motivált vagyok, de nem tartom magam kiemelkedő síelőnek. Egyszerűen csak élveztem, sosem terveztem, hogy a sportban nagy karriert fussak be.
– Hogyan értesültél a pályázatról?
– Az osztályfőnököm szólt róla, és azt tanácsolta, próbáljam meg, hiszen jó tanuló és jó sportoló is vagyok. Nagyon meglepődtem, amikor megtudtam, hogy én lettem az egyik nyertes. Nem hittem volna, hogy kiválasztanak. Még sosem nyertem semmilyen pályázatot. De úgy látszik, érdemes megpróbálni. Nagyon boldog voltam. Az összeg jól jön majd, ha felkerülök Pestre. Tanulásra, az egyetemi éveim beindítására fogom költeni.
A többi nyertessel készített interjúkat alább olvashatja.
Garanyi Sándor:
Ráti Márk:
Balog Virdzsinia: