Az egészség jog és nem kiváltság │KISZó-háttér

Köztudott, hogy egészségünk ötven százalékban életmódunktól függ, a környezetünk és génjeink húsz-húsz, a hivatalos medicina mindössze tíz százalékban befolyásolja

Mottó: Az egészséges test a lélek vendégkamrája, egy beteg ember – a börtön.

Az Egészség Világnapja minden évben az Egészségügyi Világszervezet legfontosabb eseménye, amelyet 1950. óta április elején azzal a céllal tartanak, hogy felhívják a figyelmet a világméretű egészségügyi problémákra.

Magyar Tímea

Az idei év témája az „Igazságosabb, egészségesebb világ építése.” A WHO meghatározása szerint az egészség nem csupán a betegség vagy fogyatékosság hiányát jelenti, hanem az ember testi, lelki és szociális jólétét. Testi egészségünk záloga képlet formájában így néz ki: 5305, azaz napi 5 féle gyümölcs, zöldség fogyasztása, 3 kilométer futás, 0 cigaretta és alkohol, 5 – a vér koleszterinszintje. A Világszervezet közlönyében arra hívja fel a figyelmet, hogy a Covid-19 járvány megmutatta, senki sincs biztonságban, amíg mindenki nincs biztonságban. Itt az ideje, hogy mindenütt mindenki számára igazságosabb, egészségesebb világot építsünk. Meg kell szüntetnünk a diszkriminációt és a kirekesztést, mindenki számára egyformán elérhetővé kell tenni az egészségügyi ellátást.

– Ukrajnában legalább kétmillió háztartás nem jut megfelelő egészségügyi ellátáshoz.

Erről tanúskodnak az ukrán emberjogi ombudsmanhoz tavaly beérkezett panaszok is, amelyeknek 14,7 százaléka a szociális, azon belül az egészségügyi ellátáshoz való jogok megsértéséről szólt.

A világjárvány idején tömeges méreteket öltött az egészségügyi ellátásra panaszkodók és a szférában dolgozók elleni jogsértések száma. Számos orvos panaszkodik, hogy munkaadói rendszeresen megsértik a bérezésükre vonatkozó szabályokat.

Az egészségügyi reform keretében bezárt kórházak, rendelők miatt sokan nem részesülhetnek vagy jóval nehezebben jutnak hozzá a megfelelő színvonalú ellátáshoz. A páciensek sokszor 50 kilométert is kénytelenek utazni azért, hogy szakorvosi ellátásban részesüljön. Szívisémia miatt mivel nem kapott idejében orvosi segítségnyújtást, tavaly 285 ezer személy távozott az élők sorából – mondta el lapunknak Viktorija Bilak-Lukjancsuk, a megyei közegészségügyi központ főorvosa,

aki szerint egészségünk megtartásáért úgy tehetünk a legtöbbet, ha rendszeres szűrővizsgálatokkal megelőzzük a betegségek kialakulását.

– Köztudott, hogy egészségünk ötven százalékban életmódunktól függ, a környezetünk és génjeink húsz-húsz, a hivatalos medicina mindössze tíz százalékban befolyásolja. Épp ezért hét alapelvet – a napfény, a tiszta levegő, a pihenés, a víz, a mozgás, az étkezés, a mértékletesség – ajánlott betartanunk. Igaz, napjainkban az egészségügyi ellátás és így a szűrővizsgálatok elvégzésének lehetősége is átalakult a pandémiás helyzet miatt – vagy sokat kell várni, vagy magánklinikát kell felkeresni, mégis fontos, hogy bizonyos szűrésekről most se mondjunk le. Persze vannak olyan vizsgálatok, amiket egy kicsit eltolhatunk időben, a járványügyi helyzetre való tekintettel, de azért teljesen ne feledkezzünk meg ezekről sem – tanácsolja a szakember.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó