A Magyar Konyha Hete – az idén két tucatnál is több vendéglő csatlakozik.
Immár kilencedik alkalommal kerül megrendezésre május 14-16. között a Magyar Konyha Hete Kárpátalján, amelyet a Torkos Csütörtök magyarországi mintájára indított el a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács (KMTT). Az akcióban részt vevő vendéglátóhelyek jelentős árengedménnyel kínálják a magyar tradicionális ételek remekeit. Az előre meghirdetett ételeket május 14-én, pénteken 50 százalékos, a többi napon 25 százalékos kedvezménnyel fogyaszthatják a vendégek.
Szabó Sándor (Szürte)
Pásztornyicki László, a KMTT elnökségi tagja, az Italia Snack & Pizza tulajdonosa, a Magyar Konyha Hete programkoordinátora lapunk megkeresésére elmondta, az idei esemény a koronavírus-járvány miatt a megszokottól eltérően kerül megrendezésre.
– A kiszámíthatatlan járványhelyzet miatt ugyan felmerült a szervezőkben az esemény elhalasztása, de ezt rögtön elvetettük, ugyanis nem szerettük volna megszakítani a hagyományokat – fogalmazott a program koordinátora. – Ezért idén, rendhagyó módon, három napra koncentrálódik az akció. Ahogy a nevében is benne van, korábban hétfőtől vasárnapig tartott az esemény, mely során csütörtökön 50 százalékos kedvezményt kaptak a vendégek.
Most a pénteki napon lesz a féláras akció, szombaton és vasárnap 25 százalékos kedvezménnyel kedveskedtek az akcióhoz csatlakozott éttermek.
Az étteremtulajdonos rámutatott, az akció remek alkalmat kínál arra, hogy a vendéghelyek konyhai és felszolgáló személyzete tapasztalatokat gyűjtsön és tréningezzen, a tulajdonos pedig felmérje az épp aktuális igényeket.
– Az étlapunkon több olyan étel is található, amely a Magyar Konyha Hete akciósorozat után került fel az étlapra – hangsúlyozta Pásztornyicki László. – Ugyanis ilyenkor van lehetőség arra, hogy kicsit kísérletezzünk. A vendégek visszajelzéseiből pedig felmérhető, mennyire nyerte el tetszésüket az adott étel. Én immár hatodik alkalommal veszek részt az akcióban, és eddig minden éven volt különleges étel vagy desszert a menünkben. Tavaly például óriási sikere volt a madártejnek, két adagot is főztünk, ugyanis délre az első elfogyott.
Az idén a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács menüvázlatot készített a csatlakozó éttermeknek. Elsősorban azoknak a vendéglátóhelyeknek próbálnak segíteni, útmutatást adni, melyek kevésbé ismerik a magyar gasztronómiát.
– A hagyományos magyar konyhára méltán vagyunk büszkék, hiszen olyan ételeket tettünk világhírűvé, mint a gulyás, a halászlé, a csirkepaprikás, a töltött káposzta, a rakott krumpli, a túrós csusza, a palacsinta vagy a már említett madártej – sorolta László. – Szerencsére a magyar gasztronómia ennél is jóval színesebb. A vázlatmenüvel szeretnénk elérni, hogy kizárólag csak magyaros ételek kerüljenek az akciós menübe, valamint arra is jó, hogy minél színesebb legyen a kínálat. Ezzel tovább tudjuk emelni a rendezvény színvonalát.
Ezen a menüvázlaton 15 leves, főétel és 10 desszert szerepel, amiből ötletet lehet meríteni. Mindhez mellékeltünk hagyományos receptet is, amitől el lehet térni, hiszen minden régióban másképp készítik ezeket.
A szakember elárulta, ilyenkor a hétköznapi menüben nem szereplő ételeket igyekeznek rávinni az étlapra. Az akció keretében ötféle magyaros levesből, különleges főételből és hagyományos desszertből lehet választani. Minden éven új ételsorral rukkolnak elő.
– Megéri kísérletezni – fogalmazott. – Érdemes olyan ételeket elővenni, amelyek kikoptak a gasztronómiából. Az unalomig ismételt bográcsgulyás, babgulyás vagy rakott krumpli mellett néha nem árt visszatérni a régi magyar konyha remekeihez. Ilyen a legismertebb alföldi pásztorétel, a slambuc, amely voltaképpen egy krumplis tészta, alapja a szalonnából kisült zsiradékban megpirított tészta és a hozzáadott burgonya. Egyszerű, mégis reneszánszát éli, egyre több magyarországi étterem veszi fel a menüjébe, sőt tavaly egy gasztronómiai versenyen az egyik csapat első helyen végzett a slambucával.
Az első két alkalommal csak Beregszászra és a Bereg-vidékre korlátozódott a kezdeményezés. Az elmúlt években kinőtte magát az akció, ungvári, munkácsi és nagyszőlősi éttermek mellett Ung-vidéki és ugocsai vendéglátóipari egységek is csatlakoztak hozzájuk. A helyszínek száma évről évre gyarapszik, várhatóan idén is több mint kéttucat vendéglő csatlakozik a Magyar Konyha Hete programsorozathoz. Pásztornyicki László kiemelte, a jelenlegi nehéz helyzetben nagyon fontos, hogy megtartsák a Magyar Konyha Hetét, ugyanis az ágazatban tevékenykedő vállalkozók az elmúlt évben a korlátozások miatt jelentős bevételektől estek el.
Kiemelt kép: archív felvétel
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.