Sakkpalota képességfejlesztő program tanároknak

A logikus és kreatív gondolkodást is csiszolják

A Nemzetpolitikai Államtitkárság tematikus éveihez kapcsolódó programok sorában a határon túli magyar pedagógusok számára szervezett Sakkpalota Komplex Képességfejlesztő Program teljesen új elem, amelyet az idén indítottak el.

A tavaszi, illetve az őszi képzéssorozatban párhuzamosan szervezik a külhoni óvodapedagógusoknak szóló Sakkjátszótér Programmal. A Polgár Judit nevéhez fűződő módszer az általános képesség fejlesztésére, a logikus és kreatív gondolkodás elősegítésére, illetve a problémamegoldó képesség fejlesztésére alkalmas. A Sakkpalota képességfejlesztő program a sakk alapszabályait és eszközrendszerét használva, a normál tanterv alaptantárgyainak ismeretanyagát helyezi összefüggésrendszerbe, segítve a strukturált, logikus gondolkodás készségszintű elsajátítását.

Módszertanának leghangsúlyosabb eleme a motiváción, kreativitáson alapuló és a játékkal átadott tudás, legfőbb célja pedig, hogy a képességfejlesztő programon keresztül épp olyan élmény legyen a tanulás a gyermekeknek, mint a tanítás a pedagógusoknak. A képzésben részt vevő intézmények Sakkpalota képességfejlesztő eszközcsomagot is kapnak. A programot távoktatás formájában online valósítják meg.

A képzés április 17-én zajlott 36 kárpátaljai óvodapedagógus részvételével.  Az online kurzus elején Farkas Andrea köszöntötte a résztvevőket, majd átadta a szót a vendégeknek.

Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke kiemelte, örül, hogy ilyen sok pedagógus jelentkezett a képzésre. Elmondta, ő nem tud sakkozni, viszont mindent megtesz azért, hogy minél többekhez eljusson ez a tudás. A tervekről beszélve kiemelte, a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet már jó ideje működteti sakk-klubját, amely csütörtökönként várja az érdeklődőket a Fedák Sári Kulturális Központban.  Május elsejétől sakkiskola is indul Beregszászban. Hozzátette, a módszerek elsajátítását szeretnék beépíteni a húsz éve működő Kárpátaljai Nyári Kölcsey Pedagógusakadémia programjába. Harmadik lépésként pedig a főiskola által létrehozott Tulipán Tanoda égisze alatt szerveznének efféle foglalkozásokat a kárpátaljai iskolák számára. Arra kérte a pedagógusokat, hogy jelentkezzenek, ha vállalnák a foglalkozások levezetését a saját iskoláikban. Azt szeretnék, hogy a Beregszászból induló sakk-klub és sakkiskola Kárpátalja-szerte elterjedjen.

Hajnal Virág, a Nemzetpolitikai Államtitkárság stratégiai és tervezési főosztályvezetője elmondta, a nemzeti újrakezdés évén belül április a tanulás hónapja. A külhoni magyar régiókban tevékenykedő pedagógusoknak kulcsszerepük van, főleg ebben a nehéz időszakban, amikor mindenki azt tanulja, hogyan alkalmazkodjon a kialakult helyzethez.

Polgár Judit nemzetközi sakknagymester, minden idők legjobb női sakkozója úgy fogalmazott, a Sakkpalota célja az, hogy a felépített karakterekkel, játékokkal, színekkel, épületekkel, sémákkal a kreativitásra ösztönözze a gyerekeket. Azt szeretnék, hogy a tanulók otthonosan érezzék magukat, egy mesevilág részesévé váljanak, és tudásukat a mindennapokban is képesek legyenek kamatoztatni.

Őriné Gombás Csilla, a módszer alkotója, fejlesztője és módszertani szakértője megjegyezte, a gyerekekkel meg kell szerettetni az iskolába járást, ugyanis ha ez sikerül, bármit meg lehet nekik tanítani.

Szabóné Dancsik Tünde, a módszer koordinátora elmondta, mindig olyan eljárást alkalmazott, ami inspirálja a kicsiket, amit hasznosítani tudnak.

A tavaszi képzést záró online workshopot május 25-én tartják meg, ahol alkalom nyílik Kárpát-medencei szintű tapasztalatcserére, illetve a képzésen felmerülő kérdések megválaszolására.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó