Két keréken Ung-vidéken │KISZó-interjú

Szvetelszky László ungvári vállalkozó a kerékpárok világába avatja be az érdeklődőket.

Szvetelszky László közel másfél évtizede foglalkozik kerékpárokkal. A biciklikre eleinte üzleti tevékenységként tekintett, ám idővel ő maga is a rabjává vált. A családi vállalkozás fejlesztése, modernizálása végül az ő feladata lett.

Csuha Ivett (Ungvár)

– Régebben nem volt sok lehetőség. Azóta a választék és az igények tekintetében sok minden változott – állítja a szakember. – Napjainkban kifejezetten erre a célra specializálódott társaságok szállítják a kétkerekűeket. Emellett rengeteg online áruház nyújt széles választékot a tökéletes bringa megtalálásához.

– Elterjedt a hír, hogy a koronavírus-járvány miatt megnőtt az igény a kerékpárokra.

– A hirtelen jött szabadidő sokakban váltott ki bizonyos mértékű érdeklődést a biciklik iránt. Emellett a tömegközlekedés szüneteltetése okán részmegoldásként tekintettek a kerékpárokra. Ám ez az érdeklődés hamar alábbhagyott, az autók kényelme legyőzhetetlen.

– Fontos, hogy a megfelelő bringa kerüljön a vásárló birtokába.

– Lényeges tudnivaló, hogy kié lesz a kerékpár, például hány éves a gyerek vagy milyen magasságú a felnőtt.

Az ungvári vállalkozó elmondta, az érdeklődők közel 80 százaléka az olcsóbb kerékpárokat keresi. Ezek átlagosan maximum 10 ezer hrivnyába kerülnek, ám az egyre nehezebb megélhetés következtében ez az összeg 7 ezer hrivnyára módosul.

László kifejtette, az üzletükben kapható legolcsóbb kerékpár 4200 hrivnyát kóstál.

– A legolcsóbb a hagyományos kerékpár, ám ez egyre jobban kikopik a köztudatból. Mostanában az alumínium vagy a karbon vázas biciklik a keresettek. Utóbbi kifejezetten drága. A bicikli ára függ a felszereltségétől is, például a váltószerkezet típusától, eredetiségétől. Nálam az összteleszkópos kerékpár a favorit.

Akit bővebben érdekelnek az idei trendek, a minőségi kerékpárok, azok a Bicycle Life Uzhgorod nevű Facebook-oldalamon, illetve a hasonló elnevezésű YouTube-csatornámon tájékozódhat az aktualitásokról.

Szvetelszky László elmondta, a mozgás szeretete sarkallta a sportág kipróbálására, ám a közben szerzett adrenalinlöket tette „függővé”.

– Komolyabban egy évvel ezelőtt kezdtem foglalkozni az elsőre extrémnek tűnő hegyi kerékpározással. Az utóbbi időben többedmagammal vágok neki a hegyoldalnak, amit természetesen előzetesen felmérek. A fő szempont, hogy az ösvény megfeleljen a biztonságos gurulás követelményeinek, ne legyen rajta akadály, mely könnyen boruláshoz vezethet. Fontos, hogy megfelelő felszerelés legyen a birtokunkban, hiszen az alkalmas öltözet, a sisak elengedhetetlen ehhez az elfoglaltsághoz. Profibbak hozhatnak váltó külső gumit, imbuszkulcsot. Összességében azonban különösebb előkészületet nem igényel, leginkább minden az akaraton múlik.

A tapasztalt bringás hozzátette, a legalkalmasabb túrahőmérsékletnek a 15-20 °C-ot tartja.

– Mi a helyzet vidékünkön a kerékpárutakkal?

– Külföldön lényegesen többen indulnak biciklivel munkába. Nálunk ez a szám elenyésző. Talán emiatt is kevesebb a kiépített szakasz, nem fektetnek olyan hangsúlyt az infrastruktúra fejlesztésére. Ungvár nem alkalmas egy városon átívelő kerékpárút kiépítése.

Van két kijelölt rész az Ung-parton, ám ez sajnos nem speciálisan létrehozott szakasz.

László véleménye szerint vidékünkön viszonylag kulturált az autós közlekedés, ám a legnagyobb probléma, hogy maguk a kerékpárosok, fittyet hányva a szabályokra, veszélyesen, a biztonsági előírásokat figyelmen kívül hagyva tekernek.

A témát videóban is feldolgoztuk:

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó