Fókuszban a szemléletmódváltás és a tudatos tervezés.
A Magyar Ifjúsági Konferencia (MIK) szervezet- és vállalkozásfejlesztési projektet indított. A MIK Start program az innovatív gondolkodásmód képességének elősegítésén túl a munkaerőpiaci képzésre és karriertanácsadásra koncentrál. A szervezők azoknak a fiataloknak segítenek, akik a szülőföldjükön szeretnének érvényesülni vagy külhoni társaikkal akarnak együttműködni.
Simon Rita
– Miről szól a MIK Start képzés?
– 2018-ban vettem át a Magyar Ifjúsági Konferencia vezetését, melynek egyik fontos célkitűzése, hogy egy élő, az év mindennapján működő, a nagyközönséget megszólító szervezet legyen – kezdi beszélgetésünket a budapesti Veres Márton, a MIK elnöke. – Ennek megvalósítása érdekében három fő területre koncentrálunk: az oktatásra, a kultúrára és az egészségügyre. A MIK Start az oktatás vonalán indult el.
Ezzel az a célunk, hogy egy-két éven belül létrehozzuk a legnagyobb Kárpát-medencei innovációs, aktív közösséget.
A vállalkozásfejlesztési műhely egy 6+1 modulból álló képzés, mely során a diákok a megfelelő innovatív módszertan alkalmazásával sajátíthatják el a piacorientált szemléletmódot az igényfelméréstől kezdve egészen a konkrét termékértékesítéséig. A párban/csapatban jelentkező hallgatók olyan mentoroktól, előadóktól szerezhetnek tudást különböző témakörökben, akik konkrét üzleti tapasztalattal rendelkeznek, valamint sikereiken és kudarcaikon keresztül tudják bemutatni az üzlet felépítésének folyamatát. A szellemi műhely lényege, hogy a diákok az alkalmak végére kezdetleges, mégis jól tisztázott üzleti tervvel rendelkezzenek arra az esetre, amennyiben a kurzus végén saját vállalkozásba fognának.
– Közel 130 ember érdeklődését keltette fel a lehetőség. Milyen távlati céljaik vannak?
– Hat országból 123-an jelentkeztek. Az a célunk, hogy a 16-26 éveseket megcélozva innovatív, támogató közeget hozzunk létre. A projekt egyelőre próbaverzió alapon működik, fokozatosan mérjük fel, mire van még igény, mire fektessünk nagyobb hangsúlyt. Később aztán egy alumni rendszert kiépítve, folyamatos kommunikációs csatornát biztosítanánk a fiataloknak.
Amit személy szerint nagyon fontosnak tartok a tudás megszerzése mellett, az az, hogy a résztvevők olyan szemléletváltáson menjenek keresztül, amely hatására az otthoni, meglévő erőforrásokat is pozitívabban értékelik, és a szülőföldön is mernek majd vállalkozni.
Kárpátalján nagyon sokszor tapasztaltam, hogy az emberek bizalmatlanul állnak a vállalkozásindításhoz. Úgy vannak vele, hogy ott semmi sem fog sikerülni. Holott rengeteg tehetséges és ambiciózus fiatal él a vidéken, látjuk ezt többek között kárpátaljai tagszervezeteink tekintetében is. Szeretném, ha megteremtenénk azt a közeget, ahol többek között ők is plusz motivációra lelnek és meglátják, sehol sincs kolbászból a kerítés, ám kellő tudással és megfelelő hozzáállással nem lehetetlen a sikeres vállalkozás. Annak érdekében, hogy még több emberhez elérjen a tudás, ezt a projektet nagyjából egy-két éven belül összekötjük a Hungarian Startup University Program (HSUP) képzéssel is. A HSUP célja az egyetemisták megismertetése az innováció világával, a modern vállalkozói ismeretekkel és különösen a startupok működésével, mindezt egy új, közös oktatási platformon keresztül. Azt szeretnénk, ha később, kreditpontokért cserébe, akár a beregszászi Rákóczi-főiskolán tanuló hallgatók is felvehetnék ezt a kurzust, és az innovatív gondolkodásmód a mindennapi oktatás részévé válna.
– Kárpátalján teljesen más feltételei vannak a piacra lépésnek. A mentorok hogyan tudnak valós, gyakorlati segítséget nyújtani az ittenieknek?
– Azért hangsúlyozzuk a szemléletváltást, mert ezen sok minden múlik. A legtöbb fiatal most ad hoc jelleggel tervez. Sokszor a felnőttek is rögtönzött benyomások alapján vágnak bele valamibe.
Szeretnénk, ha ezt a hozzáállást felváltaná a tudatos tervezés.
El kell jutnunk arra a szintre, hogy értsük, egyáltalán hogyan érdemes nekifogni a cégalapításnak, milyen üzleti tervet kell készítenünk. Mi ebben is segítünk. Mi ebben is segítünk. Szerencsések vagyunk, hogy többek között már a pilot időszakban együtt tudunk gondolkodni és működni a Kárpátaljai Fiatal Vállalkozók Szövetségével, így képesek lehetünk megszólítani a már fiatal, kezdő vállalkozókat is. Ezt ezúton is köszönjük!