Nem tapasztalható érezhető javulás.
Tavaly a sokat emlegetett pandémiás időszakban az infláció mindössze 5 százalékos volt. Milyenek az idei kilátások? Az Ukrán Nemzeti Bank előrejelzése mindössze 6 százalékos áremelkedéssel számol.
Csuha Ivett
Szakemberek nagy része erősen kételkedik abban, hogy ez tartható lesz. A februári 7,5, illetve a márciusi 8,5 százalékos mutató őket igazolja. Az étolaj 7,6, a zöldségek több mint 6, a cukor ára 5,5 százalékkal emelkedett. A tojás 84,5 százalékkal lett drágább az egy évvel ezelőtti árához viszonyítva.
Tavaly 22 százalékkal kevesebb cukrot gyártottak, a latin-amerikai, argentin, kínai és indiai rossz termés pedig felverte az étolaj világpiaci árát. Bár a szemes termény külpiaci értékének növekedése jól jön Ukrajnának, az átlagpolgár nem tapasztal érezhető javulást. Sőt.
Amikor a kormány megpróbálja szabályozni a belső piaci árakat, az agrártermelők azonnal növelik a kivitelt, így belföldön is drágulnak a termékek.
Amennyiben szigorítják az export szabályait, csökken a kivitel, kevesebb valuta áramlik be, megemelkedik a dollár árfolyama, ami maga után vonja az importcikkek drágulását is.
A világpiaci árak növekedésének legfőbb előidézője a termelés csökkentése, a kínai kereslet növekedése, az Amerikai Egyesült Államok gazdasági külpolitikájának változása. A világjárvány enyhülése újabb gazdasági fellendülést ígér. Nő a nyersanyagok, az olajszármazékok, a nehézipari termékek iránti kereslet, ami szintén árfelhajtó erő.
A kőolaj hordónkénti ára 53-ról 70 dollárra nőtt. Ennek hatására Ukrajnában is 10 százalékkal drágult az üzemanyag.
A gáz külkereskedelmi ára már 44,6 százalékkal magasabb, mint tavaly.
Az áremelkedéssel párhuzamosan romlik a pénz értéke is. Az USA máris 5 billió dollár újonnan nyomtatott pénzt dobott piacra, ami persze előbb-utóbb emeli a külpiaci árakat és drágábbá teszi az importcikkeket. Nem zárkóznak el a „pénzgyártástól” az Ukrán Nemzeti Bank szakemberei sem. Az elmúlt 3 hónap alatt 21 milliárd hrivnyát bocsátottak ki, amivel több mint 3,5 százalékkal növelték a közforgalomban lévő pénz összegét.
Árfelhajtó ereje lett a minimálbér-emelésnek is. Az infláció, azaz a pénzromlás legjobban a kisjövedelműeket és a nyugdíjasokat sújtja. Ahhoz, hogy némileg fékezzék az inflációt, a központi pénzintézet növelni fogja a kamatlábat, ami után csökken a gazdasági növekedés.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.