A Beregszász központú Beregszászi kistérséghez tizennégy település tartozik, a polgármester immár egy éve Babják Zoltán, a Vérke-parti város korábbi vezetője. Az elmúlt hónapok alatt jelentős változások történtek, legfőképpen a falvakban. A polgármestereket elöljárók váltották, akik hatásköre igen tág, de mégsem jelent teljhatalmat. Éppen ezért szerdánként a beregszászi önkormányzat nagytermében gyűlnek össze, ahol a város vezetésével megbeszélik az ügyes-bajos dolgokat, a fejleményeket, a megoldásra váró problémákat.
Tanácsülés
A Beregszászi Városi Tanács legutóbbi ülésén a képviselők többek mellett támogatták a Halábor, illetve a magyarországi Csátalja közötti partneri megállapodás megkötését. Tóth Győző képviselőtől megtudtuk, Halábor 2016 óta tart baráti kapcsolatot a csátaljaiakkal, azóta többször látogatták egymást, jómaga is részt vett a magyarországi település rendezvényein, s a csátaljaiak is számos alkalommal vendégeskedtek Haláboron. A baráti kapcsolat a jövőben is működni fog, ami egyértelműen előnyére válik mindkét falunak.
A képviselők jóváhagyták a Grand Kommunális Vállalat 2022-re szóló invesztíciós programját, mely a Nagybaktai elöljárói körzet vízellátásának és szennyvíz-elvezetésének fejlesztését vázolja. Támogatták azt is, hogy a Beregszászi kistérség részt vegyen a Zero Waste nemzetközi programban, amely a Jánosi elöljárói körzetben létesülő hulladékfeldolgozó komplexum és a hulladéklerakó működését szabályozza.
Ravatalozók a kistérségben
A kistérség elöljáróival tartott értekezleten többek mellett megvitatásra került az a terv, miszerint ravatalozókat építenének a kistérséghez tartozó összes faluban (jelenleg csak Gáton van). Emellett most különösen időszerű volt a műanyag koszorúk forgalmazásának kérdése, mivel a térség területén már nyártól tilos ezek árusítása és a temetőkben való kihelyezése. Sajnos, a halottak napját megelőzően még mindig van kereslet az ilyen műanyag termékek iránt.
A biztonságosabb Gátért
Mint ismeretes, Gát a Beregszászt és Munkácsot összekötő főút mentén fekszik, és olykor bizony nem betartva a sebességkorlátozást folyamatos balesetveszélyt előidézve száguldoznak ott az autók. Éppen ezért nagy segítség, hogy a főút lakott településen lévő szakaszán új gyalogos átkelőhelyeket jelöltek ki.
– Ez úton szeretnék köszönetet mondani Babják Zoltán polgármesternek és Heé Arnold kistérségi képviselőnek, hogy segítették a gyalogos átkelő létrejöttét. A továbbiakban szeretnénk elérni, hogy a teljes szakaszra záró vonal kerüljön, tilos legyen a falu területén az előzés, amivel a gyorshajtók és a balesetek számát szeretnénk csökkenteni – emelte ki Lokita István, Gát elöljárója.
Negyven évet vártak a minőségi útra
Aki rendszeresen közlekedik a Mezővárit és Halábort összekötő útszakaszon, hosszú évekig szenvedett, a bátran állíthatjuk, járhatatlan út miatt. Nagy öröm az utazók, és az ott élők számára, hogy október folyamán ez megváltozott, teljes mértékben rendbe hozzák a megyei jelentőségű út Mezővári és Halábori elöljárói körzet területén lévő szakaszát. A munkálatokat a megyei, illetve az országos költségvetés finanszírozták.
– Óriási előrehaladás ez nekünk, Mezőváriban lakóknak, hosszú éveket vártunk erre. Október közepén kezdtek hozzá a közel két és fél kilométernyi szakasz rendbetételéhez, amit egy héten belül be is fejeztek – mondta Varga Tamás, Mezővári elöljárója.
– Mi a helyzet a mellékutakkal?
– Ezekre is nagyon ráférne a javítás, mert szinte járhatatlanok. Az idén önerőből, a lakosság segítségével javítgattuk a legrosszabb állapotban lévő mellékutakat. Abban bízunk, hogy jövőre lesz lehetőség a komolyabban javításokra is.
Hasonlóan örülnek a főút rendbetételének a haláboriak is. Mint Molnár Ágota elöljáró kifejtette, végre-valahára az ő kis falujukba is eljutott a civilizáció.
– Legalább negyven éve nem volt nálunk útjavítás, a hosszú évek alatt katasztrofális állapotba kerültek az utak, szinte járhatatlanná váltak. Most ez óriási öröm és meglepetés mindannyiunk számára, el sem hisszük, hogy immár Haláboron is lehet közlekedni – fejtette ki az elöljáró. Hozzátette, a mellékutakkal náluk is problémák vannak, ugyanis a ’90-es években zajló gázbevezetés óta ugyanolyan feltúrt állapotban vannak. Az ott lakók próbálják kicsit korrigálni a helyzetet, szakemberek munkájára van szükség.
A badalóiak szintén abban bíznak, hogy náluk is az egész falu területén befejeződnek az útépítési munkálatok. Az ottaniak bizakodóak, reméljük, hogy nem értelmetlenül, és elérjük, hogy a Beregszászi kistérség egész területén jól járható utak lesznek. Vince István, a kistérség alpolgármestere elmondta, az első hónapokban felmérték a helyzetet, ugyanis mindannyiuk számára új volt, hogy Beregszász mellett immár tizennégy településre kell odafigyelniük.
– Sok új dologra fény derült azóta, azon vagyunk, hogy projekteket készítsünk, startra készen kell állnunk, hogy jövőre erőteljesebben nekilássunk a tennivalókhoz.
Megújul a beregszászi római katolikus egyházközség területe
Beregszászban is zajlik az élet. A római katolikus egyházközség területén serénykednek: folyamatban van az épületek, illetve a templom rekonstrukciója. A munkálatokat pályázati forrásokból finanszírozzák, de a városi tanács a maga részéről is mindenben támogatja a projektet. A Vérke-parti város egyik jelképe a római katolikus templom, amelyet a turisták minden alkalommal felkeresnek.
Új játszótér az óvodának
Beregszász és Zalaegerszeg évek óta testvértelepülések. A partneri kapcsolatnak köszönhetően játszótéri felszerelést kapott ajándékba a Vérke-parti város. A támogatásból sikerült megújítani a 10. számú óvoda játékzónáját. Köszönet jár ezért Balaicz Zoltánnak, Zalaegerszeg polgármesterének, a városi tanács képviselőtestületének a beregszászi óvodásokat szolgáló remek ajándékért.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.