Pár évvel ezelőtt még kíváncsian néztük, amikor egy ipari létesítmény, esetleg lakóház tetején napelemek jelentek meg. Mára már ezt is megszoktuk.
Bujdosó Ivett
A városokban, falvakban egyre több háztetőn vagy a családi ingatlan kertjében épültek kisebb-nagyobb méretű napelemekkel működő erőművek. Az ukrán állam az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal karöltve nagymértékben ösztönözte a zöld energia generálását.
A kezdeti fellendülés azonban – ahogy az az országban lenni szokott – idővel megtorpant. Az állam ugyanis azt ígérte, hogy kilowattonkénti 4 hrivnyás áron átveszi a napelemmel termelt áramot, ám később kiderült, hogy nincs rá elég pénz.
Mára az ily módon előállított áramért az állam több mint 3 milliárd hrivnyával tartozik.
Az energetikai minisztériumban úgy gondolták, a kifizetések késleltetésével rábírják a napelemtelepek tulajdonosait, hogy azok olcsóbban adjanak túl portékájukon. Egyelőre ez a meccs eldöntetlen.
Az energia ára egyébként évről évre növekszik, a gáz- és széntartalékok fogyóban, tehát – ahogyan világszerte – Ukrajnában is szükség van a zöld energia termelésére.
Újra kellene szabályozni a kis kapacitású telepek által előállított áram felvásárlásának rendjét. Napjainkban az a visszás helyzet alakult ki, hogy a magánházak, garázsok tetejére telepített napelemek többnyire csak az adott háztartás energiaigényét elégítik ki. Az itt termelt áramfölösleget nem szívesen veszi át a szolgáltató.
Nincs rá megfelelő szabályozás, nem egyértelmű az ide vonatkozó kormánypolitika. Amint az más kérdésekben is gyakran tapasztalható, a bürokrácia lassan őrlő malmai lényegesen fékezik a haladást.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.