Szelektív hulladékgyűjtési program indult a beregszászi iskolákban.
A kezdeményezés a hulladék osztályozásának fontosságára hívja fel a figyelmet interaktív módon. A Színes tartályok beregszászi környezetvédő és társadalmi szervezet által életre hívott, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), valamint a Mathias Corvinus Cellegium (MCC) anyagi támogatásával megvalósított szemléletformáló program olyan élményeket, tapasztalásokat kínál, melyek által az iskoláskorú gyerekek megtanulhatják a helyes hulladékgazdálkodási módszereket, mint amilyen a szelektálás és az újrahasznosítás. A program keretében szemléltetőtáblákkal és szelektív hulladékgyűjtő dobozokkal láttak el minden beregszászi iskolát. A kezdeményezésről Bucsinszkij Viktorral, a társadalmi szervezet vezetőjével beszélgettünk.
Szabó Sándor
– Gyakran keresik fel a Színes tartályok beregszászi hulladékudvart iskolás- korú fiatalok azzal a céllal, hogy leadják az otthonukban szelektáltan gyűjtött hulladékot és ezzel kiegészítsék a zsebpénzüket – kezdi a beszélgetést a környezetvédelmi aktivista. – Ezek a gyerekek többnyire a szüleikkel érkeznek. Volt, aki elmesélte, a gyereke győzte meg, hogy hozza ki a telepre, mert futballcipőre vagy épp játékra gyűjt. Ilyen módon lehet inspirálni a fiatalokat, és így tudjuk rászoktatni őket a szelektív hulladékgyűjtés kultúrájára.
Viktor elmondta, az ötlet már majd egy éve megszületett a fejében. Minden azután kezdődött, hogy Ungváron megismerkedett Andrij Domicsenkóval, aki a Párhuzamos világ nevű civil szervezet vezetője. Ő ismertette meg őt a QR-kódos információs táblákkal. A QR-kód által számos érdekes és részletes ismerettel bővíthetők a szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos tudnivalók.
Az okostelefonnal és/vagy tablettel a QR-kód leolvasása után a fiatalok információt kapnak a hulladék osztályozásának mobilra és tabletre optimalizált aloldalairól.
– A gyerekek ezekből megtudják, mennyi idő alatt bomlik le egy PET-palack, hányszor lehet újrahasznosítani és mit lehet belőle készíteni – emelte ki Viktor. – De hogy maradjunk az aktualitásoknál, az is kiderül, mennyi idő alatt bomlik le egy orvosi maszk, vagy egy műanyag zacskó. Mindez animációs formában történik, amely könnyen értelmezhető a gyerekek számára.
Egy ilyen információs tábla 2000 hrivnyába kerül. Mivel a városban 12 iskola van, ennek a programnak a teljes költsége 24 ezer hrivnyára rúg. A civil szervezet mindössze négy táblát tudott beszerezni a saját költségén, ezért Viktor partnereket keresett a kezdeményezéshez. Végül a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), a Mathias Corvinus Cellegium és Darcsi Karolina, KMKSZ – Ukrajnai Magyar Párt frakcióvezetőjének anyagi támogatásával sikerült megvásárolni a többi táblát is.
A táblákhoz tartozik továbbá négy darab ökokuka.
A fém, műanyag, üveg és papír szelektív gyűjtésére erősített kartonból készült kukákat a PET Kupa civil környezetvédelmi program és a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetség ajánlotta fel. Ezek a kartondobozok elsősorban az edukációs kampány részét képezik. Ahogy az említett szervezetek által felajánlott kifestők és szórólapok is a szelektív hulladékgyűjtésre ösztönöznek.
– Ez a program nagy összefogás eredménye – mondta. – Ez egy kicsi, viszont nagyon fontos lépés a hulladékprobléma megoldására. Ez csak az első lépés. Ugyanis rövidesen minden iskolában lesznek műanyag tartályok, abból a 220 kukából, amelyeket Németországból ajánlottak fel a hulladékudvarnak és Ljasuk Dimitry magyarországi természetfilmes közreműködésével szállítottak le Beregszászba. A jövőben a hulladékgyűjtő udvar el is szállítja az iskolákból a szelektív hulladékot.
Az iskolák és a városi oktatási osztály is pozitívan fogadta és támogatta a kezdeményezést. Az átadókat követően a gyerekek azonnal elővették a telefonjaikat és beolvasták a QR-kódokat. Figyelmesen hallgatták, miről is van szó.
Megdöbbenéssel vették tudomásul, hogy egy rágógumi 30 év alatt bomlik le a természetben. Ez sokukat elgondolkodtatta.
– Én nem tartom célravezetőnek a kényszerítést és a büntetést. Érdekeltté kell tenni a fiatalokat, fel kell kelteni az érdeklődésüket. Ez a felnőttekre is igaz, inspirálni kell a felnőtt lakosságot is – húzta alá Bucsinszkij Viktor.