Emléktábla és rózsatő őrzi Drávai Gizella emlékét ● Kárpáti Igaz Szó

A Kárpátaljai Rózsahölgyek Társasága fontosnak tartja, hogy megemlékezzen Beregszász és a vidék ismert és elismert nőalakjairól, ezért döntöttek úgy, hogy a Budapest parkban minden évben elültetnek egy rózsatövet, valamint emléktáblát avatnak e hölgyek valamelyikének. Ezúttal a 110 évvel ezelőtt született Drávai Gizella munkássága előtt tisztelegtek.

Hegedűs Csilla

Drávai Gizella kiemelkedő pedagógus volt. És nem csupán tanári munkásságával alkotott maradandót, a vidék magyar kulturális életében is meghatározó szerepet töltött be. A tanítás mellett tankönyveket, módszertani kiadványokat írt, magyar nyelvű diafilmeket szerkesztett, s műfordítással is foglalkozott.

 

 

Az avatóünnepség vendégeit, akik között ott volt Bendik Veronika, a Beregszászi Városi Tanács Végrehajtó Bizottságának titkára, Horváth Gabriella rózsahölgy köszöntötte, majd átadta a szót Békésyné dr. Lukács Angélának, a beregszászi külképviselet konzuljának.

– Megállhatunk egy pillanatra ezen a helyen és egy fontos beregszászira emlékezünk – kezdte köszöntőjét a konzulasszony, majd így folytatta: az ő szellemisége most itt van közöttünk. Jó szándékkal, szeretettel fordult tanítványai felé, és mindenki, aki igényt tartott arra, hogy az ő tudását és tapasztalatait befogadja.

– Drávai Gizellában olyan pedagógust ismerhettünk meg, akinek mindig a gyerekek voltak a legfontosabbak, aki úgy tanított, hogy az élmény legyen a diákoknak. Ugyanis amikor játékosan sajátítunk el egy tudományt, az mindig megmarad bennünk: ez volt Drávai Gizella ismertetőjele – hangsúlyozta Mező Dianna, a rózsahölgyek társaságának elnöke.

Drávai Gizella 1947-től nyugdíjba vonulásáig magyar nyelvet és irodalmat tanított a Beregszászi 6. Számú Általános Iskolában (jelenleg Beregszászi Horváth Anna Gimnázium). Tóth Edit, a Beregszászi Horváth Anna Gimnázium igazgatója Drávai Gizella tanítványainak az írásaiból olvasott fel néhányat, így mutatta be a pedagógus életútját, munkásságát. Punykó Mária, Balla D. Károly és Csanádi György visszaemlékezéseiből idézett.

– Ma is aktuálisak azok a dolgok, amikről Drávai Gizella jó pár évvel ezelőtt írt, beszélt, amelyekért tett. Nagyon remélem, hogy ez a mai rendezvény ráébreszti a ma emberét, hogy folytassa az ő útját – mondta az iskolaigazgató.

Gizi néni tehát diákok egész sorával szerettette meg a magyar nyelvet és irodalmat, keze alatt írók, költők, újságírók pallérozódtak, többen neki köszönhetik, hogy elindultak az alkotói pályán. Kovács Elemér, mint egykori diákja idézte fel emlékeit vele kapcsolatban.

Személyesen nem tudott részt venni az ünnepségen Bacskó Mária, vidékünk kiemelkedő magyar tanára, ezért levélben küldte el gondolatait mindenki Gizi nénijéről. A levelet Kovácsné Marton Erzsébet tolmácsolta.

Drávai Gizella emléktábláját Tóth Edit és Fring Erzsébet szervező pedagógus leplezte le.

Forrás:
KISZó/Fotó: Hegedűs Csilla

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó