KISZó-kérdés: Sötétben töltjük a telet?

Mint ahogyan azt a KISZó online felületén is megírtuk, a téli időszakban áramszünetekre lehet számítani, ugyanis a szénhiány miatt leállhatnak az ukrajnai hőerőművek, valamint a csúcsfogyasztás időszakában zavarok léphetnek fel az ellátásban. Az energiaügyi minisztérium akkor cáfolta a feltételezést. Az előrejelzések szerint azonban az áramkimaradások nem tervezettek lesznek, így igazából a kormány nem tud majd ellene tenni semmit.

Bujdosó Ivett

A Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán arról kérdeztük olvasóinkat, rendelkeznek-e vészforgatókönyvvel az energiaválság miatti áramkimaradások esetére. Válaszadóink egyöntetűen állították, nincsenek felkészülve ilyesfajta eshetőségre.

Október végén látott napvilágot az a hír, miszerint Ukrajna a szükséges szén negyedével rendelkezik.

Az energiaügyi minisztérium tájékoztatása szerint a 2021-re tervezett szénmennyiség 2 millió 971,3 ezer tonna. Ehelyett októberben mindössze 701,3 ezer tonna szenet „rejtettek” a raktárak.
Október végén a szakértők úgy vélték, Ukrajna az őszi-téli időszakban olyan válságos helyzetbe kerülhet, amit lehetetlen lesz átvészelnie az Oroszországból és Fehéroroszországból származó import nélkül.

A reakció nem váratott sokáig magára. Oroszország ugyanis bejelentette, hogy november 1-től leállítja az ukrán erőművek működéséhez nélkülözhetetlen antracit és fekete kőszén szállítását. Innen importálta a szenet több ukrajnai energiaholding is.

Andrij Herusz, a parlament energetikai és lakásügyi bizottságának elnöke akkor megjegyezte, hogy 2014-ben már volt egy hasonló húzása Oroszországnak.

„Oroszország a megnövekedett belföldi kereslet miatt állította le a termikus szén szállítását Ukrajnába” – közölte a TASS hírügynökség az orosz gazdaságfejlesztési minisztériumra hivatkozva. Az orosz kormány közölte, a szénbányák mindenekelőtt a belföldi igényeket elégítik ki.

Válaszlépésként az Amerikai Egyesült Államok illetékesei arról tájékoztattak, hogy az USA-ból öt hajó szénrakomány érkezik Ukrajnába. Az ukrán hőerőműveket üzemeltető vállalatok ugyanis az ebből az importból származó szénnel szeretnék pótolni a hiányt.

Nem sokkal később Kazahsztán is beszállt a széncsatába. Onnan sem érkezik fűtőanyag. A tényt Andrij Herusz jelentette be. A kazah energetikai minisztérium sajtószolgálatára hivatkozva közölte, nincs szó az Ukrajnába irányuló export blokádjáról, a problémát a túlterhelt orosz infrastruktúra okozza.

A probléma komolyságát bizonyítja, hogy szénhiány miatt sorra álltak le a hőerőművek Ukrajnában.

Az állami tulajdonban levő hőerőművekben a 23 blokkból mindössze három működik, 14-et szénhiány miatt állítottak le.

Az Ukrenergo állami energiaszolgáltató vállalat közleménye szerint, erre korábban még soha nem volt példa.
Az ukrán energiaügyi minisztérium akkoriban arról számolt be, hogy a hőerőművek több blokkjának gázüzeműre állításával havi 500 ezer tonna szenet kívánnak megtakarítani, valamint beindítanák az atomerőmű javított erőművi blokkjait is.

November 21-én meg is jött az első amerikai szállítmány. A hajón 60,5 ezer tonna amerikai és kolumbiai szén érkezett Ukrajnába. 2022 elejére összességében közel 470 ezer tonnányi rakományt szállítanak az országba – számolt be a DTEK energiaholding sajtószolgálata.

Az első hajónyi szén a Centerenergo állami hőerőmű igényeit fogja kielégíteni. A vállalat összességében 1,5 millió tonna szénigényt nyújtott be, amit a téli áramkimaradások megakadályozására fordítana.

Válaszadóink egyöntetű véleményt fogalmaztak meg a témában.

Darócki-Dóka Brigitta szerint a mai modern világban az áram alapszolgáltatásnak számít.

– Ma már nehéz elképzelni, mihez fogunk kezdeni áram nélkül. Emlékszem az évekkel ezelőtti áramkimaradásokra, ám azóta sok év telt el, nagyot változott a világ. Szomorú, hogy nem előre haladunk, hanem mindig két lépéssel hátrafelé –fejtette ki a szernyei nő. – A háztartások tele vannak elektronikai eszközökkel, okoskütyükkel, amelyek már a mindennapjaink részeivé váltak. Emellett vannak, akik elektromos fűtőrendszerrel rendelkeznek. Nálunk például áramkimaradás esetén központi víz sincs, úgyhogy arra az időre a főzés és az alapvető higiéniai szükségletek megoldása is kérdésessé válik.

Brigitta szerint a távmunkában dolgozók állása is veszélybe kerül ezáltal.

– A végtelenségig sorolhatnánk, mennyi negatív hatása lenne ránk nézve az áramkimaradásoknak. Nagyon remélem, hogy – valamilyen csoda folytán – ez mégsem következik be.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó