Hogyan érzékeljük ezt a módosítást?
A Legfelső Tanács elfogadta azt a törvényt, amely meghatározza, hogy 2022. május 1-jétől már nem köbméterben, hanem kilowattban számolják ki az elfogyasztott gázmennyiséget.
Bujdosó Ivett
Ezzel Ukrajna is bevezeti az Európában érvényes mértékegységet a gáz kitermelése, tárolása, szállítása, adásvétele és fogyasztása szintjén.
Az illetékesek szerint ez majd lehetőséget ad a gáz árának csökkentésére, amennyiben romlik annak minősége. Jelenleg ugyanis az a helyzet, hogy a különböző lelőhelyekről eltérő minőségű gáz kerül a vezetékbe.
Az ország régióiban is különböző a gáz kalóriaértéke. A legutóbbi ellenőrzések kimutatták, hogy Ivano-Frankivszk megyében egy köbméter gáz 8374 kalóriát tartalmaz, míg Kirovográdban mindössze 8034-et. Tehát utóbbiak
4 százalékkal többet fizetnek egy kilokalóriáért, mint Ivano-Frankivszkban.
Az új nyilvántartási módszer bevezetéséhez még hiányzik egy kormányrendelet, amely megszabja a gáz energiatartalmának alsó határát. Ez azért fontos, mert a törvény szerint e minimumnál gyengébb minőségű gázért egyáltalán nem kellene fizetni.
Azért ne essünk pánikba. A gázszolgáltatók azt ígérik, hogy a köbméter mértékegység nem tűnik el a számláról, hiszen a gázórák továbbra is köbméterben mérik a fogyasztást. Azt átlagosan 10,6-szeres szorzóval számítják majd át kilowatt-órára. Amennyiben romlik a gáz minősége, a szorzó is változik.
Meddig emelkedik az ár?
Hol van már a 2020. augusztusában felszámolt gázár? Szinte nem is emlékszünk arra, hogy akkoriban köbméterenként 2 hrivnya 50 kopijkát kért a szolgáltató. Napjainkban a világpiaci ár meghaladta a 35 hrivnyát. A miértre persze sok magyarázat van.
A koronavírus-járvány enyhülése után gyorsan nőtt az ipari termelés, több fűtőanyagra lett szükség. A földgáz kitermelése nemhogy nem követte az igények növekedését, még 6-8 százalékkal csökkent is.
Bár az ukrán kormány megtiltotta a lakosság számára a szállítandó gáz árának 8 hrivnya fölé történő emelését, az ipar ezzel egyáltalán nem elégedett.
A gáz árának növekedése felhajthatja az egyéb szolgáltatások díjait, rendkívüli pihenőre küldheti a közintézményeket. A fő kérdésre azonban, hogy meddig emelkedhet a gáz ára, senki sem tudja a választ.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.