Kárpátalja részlegesen védett az esetleges radioaktív sugárzásveszélytől

Kárpátalján jelenleg nem nőtt a sugárszennyezettség mértéke – jelentette ki Vaszil Manivcsuk, a megyei meteorológiai központ vezetője. Hozzátette, naponta 8 helyszínen végeznek megfigyeléseket. Jelenleg fokozott készültség van érvényben a Zaporizzsja megyei energodari atomerőmű március 4-ei bombázása miatt.

Az erőművek felrobbanása vagy kigyulladása esetén Kárpátalja csak részlegesen védett az esetleges sugárveszélytől.

„A mi féltekénk esetében a légtömegek nyugatról keletre történő átvitele a jellemző. Ebből kifolyólag bármilyen tragikus történés során

az esetek közel 80 százalékában a sugárzás kelet felé irányul.

A hegyvonulat miatt is védettebbek vagyunk a közvetlen hullámtól, ám a robbanás meghatározhatatlan magasságokba emelkedhet. Amennyiben lángok pusztítanak a helyszínen, úgy minden az aktuális időjárási viszonyoktól függ. Így,

ha potenciálisan szennyezett légtömegek mozdulnak el irányunkba, arról tájékoztatjuk a lakosságot.

Emellett fennáll annak a veszélye, hogy a sugárzás átterjed Európa más országaiba is” – fejtette ki Vaszil Manivcsuk.

Mikhajlo Bojszak, az ungvári sürgősségi egészségügyi állomás helyettes vezetője elmondta, a radioaktív szennyeződés először a pajzsmirigyet támadja. Ebben az esetben ajánlott 7 napon keresztül jódot szedni.

„Töltsük fel a szervezetünket erre megfelelő, hasznos jóddal, és blokkoljuk a receptorokat. Erre bizonyos vegyület, a kálium-jodid is alkalmas, mely 250 mg-os tablettákban kapható.

Felnőtteknek fél tabletta (120 mg), gyermekek részére kicsivel kevesebb, mint a pirula egynegyede (40 mg) ajánlott. Extrém szükség esetén szóba jöhet az alkoholos oldat, ám az inkább külső használatra. Vízben vagy tejben feloldva felnőtteknek 40 csepp, 5-12 éves gyermekeknek 20 csepp a megengedett,

5 év alattiak számára pedig szigorúan tilos a fogyasztása, mindössze jódháló rajzolása engedélyezett.

Ez a „gyógyír” terhes nőknek is ellenjavallott. Nagy odafigyeléssel alkalmazható krónikus, illetve pajzsmirigybetegségekben szenvedőknél” – magyarázta Mikhajlo Bojszak.

Az orvos szerint a sugárbetegség első jelei hasonlóak a mérgezésnél tapasztaltakhoz: fejfájás, hányinger, szédülés, de fényfóbia is lehetséges.

Forrás:

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó