SWIFT nélkül az élet – megfizetnek az oroszok Ukrajna megszállásáért

Mérhetetlen következményekkel járhat a szankció bevezetése.

Vlagyimir Putyin orosz elnök megmutatta valódi arcát. Válaszul világszerte a lehető legkeményebb szankciókat vezették be Oroszország ellen. Felébrednek az oroszok, miután lekapcsolják a SWIFT-et?

Bujdosó Ivett

A 2014-es, akkor még ki nem mondott orosz– ukrán háború elején és a Krím annektálásakor Ukrajna kijelentette, hogy le kell választani Oroszországot a nemzetközi SWIFT-rendszerről.

A szankció bevezetésének lehetőségén csak az agresszor közvetlen inváziója után gondolkodtak el komolyabban. Néhány napos tárgyalást követően minden ország támogatta a döntést.

Mi az a SWIFT?

A Pénzcentrum megfogalmazása szerint a SWIFT a globális fizetési rendszer kezdőbetűinek rövidítése: Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. A SWIFT nem más, mint a bankok globális rendszere, azaz telekommunikációs eszköz, melyen keresztül naponta több millió tranzakciót hajtanak végre. Ha egy országot, pontosabban annak bankjait levágják a SWIFT rendszeréről, az komoly gazdasági károkat okoz azáltal, hogy a nemzetközi pénzforgalom – ha nem is szűnik meg teljesen – rendkívül bizonytalanná és lassúvá válik.

A SWIFT nem fizetési, hanem a nemzetközi utaláshoz szükséges információkat továbbító rendszer, melyhez több mint 200 ország mintegy 11 ezer bankja kapcsolódik.

1973 óta működik, központja Belgiumban található. Ennek eredményeként a SWIFT az európai jogszabályok keretein belül létezik, és az európai szankciópolitika hatálya alá tartozik.

Mit jelent a SWIFT letiltása?

Oroszországnak a SWIFT-ről való leválasztása az átlagpolgárokat és az orosz exporttevékenységet egyaránt érinti.

Az állampolgárok elveszítik a nemzetközi fizetések, az Oroszországból vagy éppen Oroszországba irányuló pénzátutalások lehetőségét. A terület gazdaságilag elszigetelt lesz.

A nemzetközi fizetési rendszerek, például a Visa és a MasterCard kártyáinak tulajdonosai elveszítik a készpénzmentes fizetés lehetőségét.

Ezt követően az oroszok 90 százaléka csak készpénzben fizethet az árukért és a szolgáltatásokért.

„Az oroszoknak van alternatív rendszere: a Mir, ám nem minden állampolgár rendelkezik ilyen bankkártyával” – fejtette ki Szerhij Fursza befektetési bankár.

A Mir az agresszor országon belüli átutalások mindössze 10 százalékát fedi le.

A leválasztás leginkább az orosz ipart fogja negatívan érinteni. A nagyobb orosz bankok az ország minden szegletében e rendszeren keresztül működnek/tek.

E bankokon keresztül az orosz cégek – különösen az energiaszektorban – számolnak el a külföldi vevőikkel. Ugyanezen pénzintézeteken keresztül fizetnek az élelmiszerek, háztartási gépek, okoseszközök, nyersanyagok, szolgáltatások importjáért. Ezután ebből semmi sem fog megtörténni.
Ez az importtermékek fokozatos eltűnését eredményezi a boltok polcairól.

Történt ilyen korábban?

Nem ez az első alkalom, hogy a világon ilyen szankciókat vezetnek be.

A SWIFT-ről való leválasztást Irán ellen vezették be 2012-ben, majd a nukleáris program bevetésére reagálva az uniós országok 14 iráni banktól szigetelődtek el. Ez jelentős nehézségeket okozott Iránnak a nemzetközi kereskedelem lebonyolításában. Ez az ország Oroszországhoz hasonlóan, az egyik legnagyobb olajtermelő.

Irán szankcióit 2016-ban oldották fel, amikor jelentős előrelépés történt a nukleáris tárgyalásokon.

2017-ben az észak-koreai bankokat kapcsolták le a SWIFT-től az ország vezetésének agresszív távol-keleti politikája miatt.

Van alternatíva?

Oroszország leválasztását 2014 óta szorgalmazzák. Ez idő alatt az országnak sikerült kifejlesztenie egy analóg pénzügyi üzenetküldő rendszert (SPFS). Ez a találmány azonban kevésbé népszerű, mindössze 400 Oroszországban bejegyzett bank kapcsolódik hozzá.

Nem valószínű, hogy a saját rendszerrel – különösen az európai és amerikai cégekkel való elszámolások során – kompenzálni tudják a SWIFT hiányát.

Oroszország túlél a SWIFT nélkül?

Mihajlo Demkov, az ICU pénzügyi elemzője úgy véli, hogy Oroszország leválasztása a SWIFT-ről szinte azonnal nagyon súlyos következményeket szül az orosz gazdaságban. Emiatt hatékony az ilyen típusú szankció.

„Elméletileg lehetséges a nemzetközi elszámolások lebonyolítása SWIFT nélkül is, ám bonyolult és rettentően nehéz. Valójában csak egyetlen lehetőségük maradt:

Kínán keresztül valamilyen módon utalni, az ottani pénznemben, jüanban elszámolni. Ám az utalások 85-90 százalékában ez a módszer kivitelezhetetlen” – tette hozzá Fursza.

Lapzártánkkor (március 2.) a hivatalos döntés még nem született meg, ám a technikai előkészületek már megkezdődtek a szankció döntésére és végrehajtására vonatkozóan. Az európai központi bankok vezető tisztségviselői szerint Oroszország a következő napokban lekapcsolható a SWIFT-ről.

Vasárnapi háborús élő hírfolyamunkat itt találja:

Általános mozgósítást rendeltek el Ukrajnában

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó