Hatalmas károkat okoz az ukrán gazdaságnak a két hete kezdődött háború. Szakértők figyelmeztetése szerint minden egyes nappal romlik a helyzet, a talpra állás pedig elképesztően nehéz lesz.
Már az orosz katonai invázió első hete után az a hír jelent meg, hogy a felére zuhant vissza az ukrán gazdaság teljesítménye. Kelet-Ukrajnában gyakorlatilag leállt az ipari termelés, az ukrajnai export is megszűnt, miután az oroszok blokkolják a tengeri kikötőket. Kérdéses, elkezdődhetnek-e a tavaszi mezőgazdasági munkák, miközben az ország infrastruktúrája romokban hever. Mindez nagyon erős negatív hatást gyakorol a pénzpiacokra, ami a gyorsuló inflációban, az áremelkedésekben, a hrivnya jelentős gyengülésében is visszaköszön.
A jegybank különféle módon próbálja stabilizálni a pénzpiacok működését, a hrivnya értékvesztésének további drasztikus gyorsulását. A valutamegtakarításokhoz való hozzáférést korlátozták, csak 30 ezer hrivnyáig lehetséges azokról a számlákról pénzt leemelni, ráadásul február 24-i árfolyamon számolva, tehát aki mégis szeretne hozzájutni a pénzéhez, minimum 30 százalékos veszteséggel számolhat. Emellett korlátozták a valutavásárlást, legálisan szinte képtelenség dollárt és eurót venni, persze a feketepiacon lehetséges, de 40 hrivnya feletti árfolyamokon. Szakértők szerint a háború elhúzódásával még tovább romlik majd a helyzet.
A gazdasági mélyrepülés miatt hatalmas költségvetési mínusszal kell számolni, ráadásul a kormány adókedvezményre vonatkozó bejelentése is kevesebb pénzt jelent majd a büdzsének, miközben a kabinet igyekszik biztosítani az alapvető szociális kifizetéseket, a hadseregnek pedig jelentős pluszpénzt ígértek. Nyilvánvaló, a nemzetközi közösség hathatós támogatása nélkül esély sem lesz a talpra állásra, az újjáépítésre. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) már folyósított gyorssegélyt, az Egyesült Államokban pedig egy 13,2 milliárd dolláros segélycsomagról döntöttek, ami részben segíthet a gazdasági károk enyhítésében.
Élő háborús hírfolyamunkat itt találja:
Élő, 9. nap – Harcok voltak Európa legnagyobb atomerőműve körül