A Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetsége (KMVSZ) új üzleti szerkezetet hozott létre. A kezdeményezés legfőbb célja, hogy az egymással összefogó és együttműködő vállalkozók megmutassák mindazt az értéket, amit a kárpátaljai termelők és szolgáltatók előállítanak, képviselnek. A termékekben, a szolgáltatásokban és az emberi tulajdonságokban is a prémium szintet határozták meg alapként. E szigorú feltételek, illetve azok folyamatos betartása eredményezheti, hogy az első, önálló kárpátaljai márka sikere tartós lesz.
Eszenyi Gábor
– Az utóbbi időben a kárpátaljai porták arculata jelentősen megváltozott. Sok helyen a korábban gyümölcsösként használt részek ma már díszkertként funkcionálnak. Ahol a gazda egyedi ízlése szerint telepít különböző díszfákat és -cserjéket, és hétvégeken egyedül kaszálja a füvet, gondozza a gyepszőnyeget több-kevesebb sikerrel.
– Való igaz, hogy ezen a téren jelentős átalakulásoknak vagyunk a szemtanúi. Egyszersmind egy átmeneti korszakot élünk, hisz sok esetben nem könnyű a döntést meghozni, ami arról szól, hogy márpedig a házhoz közel eső részen nem ültetünk gyümölcsfát, azt a rózsabokrok, díszcserjék, örökzöldek, virágágyások foglalják el, no, és természetesen, ami a keretét adja az egésznek, az a zöld gyep. Ebből is látszik, hogy sokféle teendő és sokféle tudás is kell hozzá, hogy mindezeket a feladatokat szakszerűen el tudjuk látni, és hogy a végeredménnyel mindnyájan – mi magunk, és természetesen a családtagjaink is – elégedettek legyünk.
Lényegében a díszkert gondozásakor ugyanolyan szakmai kihívásokkal kell szembenézni, mint egy gyümölcsös karbantartásakor.
Minket, a Bereg Garden munkatársait legtöbbször sövénynyírással, meg főként gyepgondozással és kaszálással kapcsolatos feladatok elvégzésével bíznak meg. Így kézen fekvő, hogy az utóbbiakról szóljunk kicsit részletesebben. A gyep szellőztetésével ösztönözzük a pázsitot a megújulásra, hogy minél dúsabbá váljon. A munkafolyamat során eltávolítjuk az elhalt részeket, talajlazítással javítjuk a felső réteg vízháztartását. A gyep szellőztetését ugyan bárki megoldhatja kézi erővel is, ám ez nagyon fáradalmas. Mi ezt géppel sokkal hatékonyabban tudjuk elvégezni. A tavaszi induláskor – s ennek már lassan eljön az ideje – kiszórjuk a megfelelő minőségű és mennyiségű talajtápot, ahol kell, rávetéssel javítjuk a gyepszőnyeget, beüzemeljük az öntözőrendszert, ellenőrizzük az öntözőfejek szórásképét. Előfordul az is, hogy gombás megbetegedések ellen is fel kell lépni. Azt ajánlom minden díszkerttulajdonosnak, hogy maximálisan törekedjen arra, hogy a tavaszi indulás zökkenőmentes legyen.
– A szakmai felkészültség mellett a rendelkezésre álló technikai felszerelés sem mellékes. Önöknél minden kéznél van?
– A legtöbb feladat, és tegyük hozzá, a leggyakoribb teendők elvégzéséhez – értem ez alatt a gyepgondozást, a kaszálást, a sövénynyírást – professzionális gépek állnak rendelkezésre. Ha valamilyen más jellegű gond merülne fel, például növényvédelmi problémák esetén, tudunk külső segítséget is hívni.
A kert karbantartása, amiben természetesen a tulaj is részt vállal, folyamatos. De milyen időközönként ajánlatos önöket hívni?
Azt szoktam mondani, ha a tulajdonos úgy érzi, hogy a kert gondozása már meghaladja az erejét, akkor hívjon bennünket. Minél korábban, annál jobb. Ilyenkor a terepszemle után elmondjuk, hogy miben tudunk segíteni. Állandó ügyfeleinket pedig akkor keressük fel, amikor azt mindketten szükségesnek tartjuk. Tavasszal, minél inkább melegszik az idő, a fűnyírás szükségessége annál gyakoribbá válik, majd a nyár közepén ez egyre ritkul. Nyilvánvaló, hogy tavasszal akad a legtöbb munka, hisz a kert minden részét, értem ezalatt a sövényt, a díszfákat, rendbe kell tenni.
– Úgy tudjuk, Dániában éveken át dolgozott ebben a szakmában. Mi az, amit környezetünk szépítése, komfortérzetünk javítása érdekében egy skandináv néptől átvehetünk?
– Jó néhány évvel ezelőtt Dániában a háztáji gyümölcsösök eltűntek, hogy a helyüket díszkertek foglalják el. Ezekre általában az a jellemző, hogy a ház melletti területen néhány díszfa áll, a többi részt gyepszőnyeg foglalja el. A portákat többnyire nem határolja kerítés, csak élősövény, amelynek magassága olykor eléri a két métert. A családok rengeteg időt töltenek a szabadban, és nagyon igénylik, hogy kertjük szépen gondozott legyen. A legtöbben szakembert bíznak meg ezzel a feladattal. Ott a kertészeknek valamivel könnyebb a dolga, mivel nyáron nincs akkora hőség, és a csapadék eloszlása is egyenletes. Még egy érdekesség. Mivel az ablakokon általában nincs függöny, a dánok – a hollandokhoz hasonlóan – akkor is tudnak gyönyörködni a kertjükben, ha éppen bent tartózkodnak a házban.
– Az ön számára mit jelent, hogy tagja lehet a Kárpátaljai márkacsaládnak?
– Büszkeséggel tölt el, hogy tagja lehetek a Kárpátaljai márkacsaládnak. Azon leszek, hogy az elkövetkező hónapokban még több időt szenteljek a közös munkának. Hisz, ha a termékeink és szolgáltatásaink egyre ismertebbé válnak, akkor maga a Kárpátaljai brand is egy erősödő márkajegyet képvisel. Az a jó, hogy valamennyien tudatosítottuk magunkban: mi együtt vagyunk erősek. Közösen tudjuk képviselni azokat a termékeket és szolgáltatásokat, amelyek értékesek és vonzóak vásárlóink és megrendelőink számára.
Korábbi írás a sorozatból: