Ha leterít a betegség, ezt tegyük!
Háború idején sokat stresszelünk, megtörténhet, hogy az embereknek huzamos időt kell eltölteniük pincékben, óvóhelyeken, rosszul alszunk, rendszertelenül étkezünk. A megváltozott életmód legyengíti az immunrendszerünket és sokkal könnyebben megbetegszünk, szervezetünket megtámadják a különféle hűléses, influenzás betegségek, esetleg a Covid. Sokan elköltöztek, nem tudják elérni családorvosukat, s kétségbe esnek, hogy nincs, akitől segítséget kérjenek. Mihajlec Gréta ungvári családorvos elmondta, mi a teendő, ha azt érezzük, testünkön kezd elhatalmasodni a betegség.
Magyar Tímea
– Heveny felső légúti betegség vagy Covid esetén az első napokban nincs szükség semmilyen gyógyszerre. A rendellenesség magától is elmúlik néhány nap alatt, ha sok folyadékot fogyasztunk. Láz, fejfájás, hidegrázás esetén vegyünk be ibuprofent, felnőttek számára 400 mg engedélyezett. Ha nincs felválthatjuk paracetamollal (panadol, teraflu, farmacitron, helpex készítmények), de segít a nimesulid, nimesil vagy najz készítmény is.
Amennyiben nincs lázunk, de fáj a fejünk, szóba jöhet a dexalgin, a ketanov, a ketolak vagy a diklofenak tabletta.
Ezek többnyire ott vannak minden háztartásban. Ha hiányoznak, kérjünk a szomszédtól.
Orrfolyáskor vagy orrduguláskor ajánlatos sóoldattal vagy hidratáló spray-kkel öblögetni az orrunkat, ami lehet nosol, hjumer vagy aquamaris készítmény. De egy pohár a langyos vízben feloldott kiskanál só is megfelel.
Ha eldugult az orrunk és légzési nehézségeink vannak, az olyan érszűkítő spray-k segítenek, mint az otrivin, a nazivin, a farmazolin.
Az orrdugulást jól megszünteti a fizikai tevékenység is, ha például guggolásokat végzünk, ugrálunk, lépcsőzünk.
Amennyiben fáj a torkunk és a fülünk, azokat a készítményeket ajánlom használni, amelyeket láz esetére ajánlottam. Ezenkívül szopogassunk toroktisztító pasztillákat, ha genny van a mandulánkon, gargalizáljunk sós, szódás vízzel.
Mikorra várható a gyógyulás? A felső légúti betegségekből, főleg a védőoltással rendelkezők, többnyire néhány nap alatt felépülnek.
Ha viszont légszomj kezd kialakulni, érdemes megmérni a szaturációt, mely 93-as mutatóig számít normálisnak.
Emelni lehet, ha hasra fekszünk, s lassan, mélyeket lélegzünk. Tartsuk szem előtt, hogy a pánik is gyakran imitál légzési nehézségeket.
Ha a láz 3 napnál tovább tart, és a fent említett gyógyszerek nem segítenek, valamint hideglelés, hányás, fejfájás, légzési nehézség, erős hasi, fül-, torokfájás, eszméletvesztés, néhány napos normál hőmérséklet után ismétlődő láz jelentkezik, akkor viszont mindenképpen fel kell keresni egy orvost, javasolja a doktornő.
Háborús élő hírfolyamunkat itt találja:
ÉLŐ, 17. nap – Kárpátalja több településén megszólaltak a szirénák
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.