Háború: mikor ülhet egy asztalhoz Zelenszkij és Putyin?

Az ukrán és az orosz politikusok elejtett félmondataiból arra lehet következtetni, hogy a háttérben közeledhettek az álláspontok az esetleges fegyverszünet tárgyában és a remélt békemegállapodás vonatkozásában.

Egyre többen és többet beszélnek arról, hogy belátható időn belül sor kerülhet Volodimir Zelenszkij és Vlagyimir Putyin személyes találkozójára. Az ukrán elnöki iroda részéről erről Mihajlo Podoljak is beszélt, valamint Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője sem zárta ki kettejük csúcstalálkozóját.

Élő, 9. nap – Harcok voltak Európa legnagyobb atomerőműve körül

Volodimir Zelenszkij elnök szerint elmozdulás jelei láthatók az orosz tárgyalási pozícióban a makacs ukrán katonai ellenállás nyomán. „Most elkezdtek valamiről beszélni, s nem egyszerűen ultimátumokat támasztani” – mondta az ukrán államfő a hétvégén külföldi újságíróknak nyilatkozva. A 44 éves politikus úgy fogalmazott: elégedett azzal, hogy több mint két éve Moszkva végre kész a párbeszédre.

Ugyanakkor kifogásolta Ukrajna nyugati partnereinek elégtelen bevonását a tárgyalásokba. A biztonsági garanciákra tekintettel Zelenszkij hangsúlyozta, hogy Ukrajna „egy ilyen véres háborút követően többé nem bízhat” Oroszországban.

Zelenszkij beszámolt arról is, hogy beszélt Naftali Bennettel az ukrán–orosz béketárgyalások kilátásairól. Putyin orosz elnök is tárgyalt Naftali Bennettel, aki személyesen is felkereste az orosz elnököt Moszkvában. Akár Jeruzsálem is otthont adhat kettejük megbeszélésének.

Vlagyimir Putyin elnök szóvivője szintén pozitív fejleményekről beszélt az online térben gyakorlatilag napi szinten tartott béketárgyalásokról. Lehetséges időpontot azonban Peszkov sem nevezett meg, szerinte előbb a feleknek el kell készíteniük egy bázisdokumentumot, ami kiindulási alap lehet a két ország államfője számára. Moszkva sosem utasította el Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozójának lehetőségét, ám előre szeretné tudni, hogy mi szerepel majd a napirendjén, és hogy milyen eredmény várható tőle – jelentette ki Dmitrij Peszkov. Korábban Putyin mereven elzárkózott a Zelenszkijjel való közvetlen tárgyalástól, sőt, egyenesen náci jelzőkkel illette. Ám az Ukrajna ellen indított hadművelet elakadása nyilván módosításokat eszközölhet a terveiben.

A végleges békemegállapodás azonban még mindig távolinak tűnik, hiszen nyilvánosan Moszkva még egyetlen követelését sem vonta vissza, sőt, újabban azt hallani, hogy szeretné rávenni Kijevet, hogy az oroszt nyilvánítsák második államnyelvnek. Emellett az sem kedvez a béketerveknek, hogy sajtóinformációk szerint az oroszok Herszon megyében is tervbe vették egy „bábállam” kikiáltását.

A tárgyalási pozíciókra a legnagyobb hatással a katonai frontok állása lehet. Szárazföldön az orosz csapatok megtorpantak, ám a légitámadásokkal egyre nagyobb csapásokat mérnek ukrajnai katonai és civil célpontokra is, a halottak száma pedig egyre csak nő. Zelenszkij emiatt jelezte is, szeretné megállítani hazája infrastruktúrájának további megsemmisítését és megóvni az emberek életét, csakhogy kapitulációról szó sem lehet.

Vasárnapi háborús élő hírösszefoglalónkat itt találja:

Élő, 9. nap – Harcok voltak Európa legnagyobb atomerőműve körül

 

Forrás:
KISZó/DGY

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó