Beregszászban, illetve a Beregszászi kistérségben is megannyi menekült tartózkodik ideiglenesen. Babják Zoltán polgármester lapunk megkeresésére elmondta, az ellátási rendszernek két pólusa van, az egyik a magánszektorokban elszállásolt személyek, akik a tulajdonosnál ingyenesen, vagy bérleti díj fejében laknak. Arról, hogy mennyien lehetnek ilyen személyek, nincs pontos, csak becsült adat, és még ez is mindennap változik, de több ezer főről lehet szó.
Hegedűs Csilla
– Amit pontosan tudunk, azoknak a személyeknek a száma, akik a beregszászi önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanokban (óvodákban, iskolákban) vannak elszállásolva.
A háború kezdete óta 439-en vették ezt igénybe, volt, aki csupán 24 órát maradt, volt, aki két hét után távozott a határ túlsó oldalára, vagy visszament a családjához. Jelenleg 152-en tartanak igényt ezekre a szállásokra és étkeztetésre.
Az iskoláink és óvodáink konyhái és a mi személyzetünk biztosítja számukra a mindennapi ellátást. Elsősorban azt az árut használjuk fel, amit humanitárius segélyként kaptunk, ez többnyire tartós élelmiszer, és más, főzéshez nélkülözhetetlen alapanyag. Mi azokat a kiegészítőket vásároljuk meg, amelyek ahhoz szükségesek, hogy kész ételt tudjunk a menekültek elé tenni – magyarázta a polgármester.
– Ha esetleg egy nagyobb menekülthullám érkezne, hány főt tudna még a kistérség befogadni?
– Ha az összes iskolát és óvodát bevonjuk, akkor maximum kétezer főt tudnánk elhelyezni, de ez kockáztatná azt, hogy amennyiben újra indíthatóvá válna az oktatás, azt nem fogjuk tudni megtenni. Ezért szeretnénk a szállásolásokat az óvodákra korlátozni.
Jelenleg három beregszászi óvodában, plusz a borzsovai óvodában, Nagybaktán és a Bethlen Gábor Magyar Líceumban vannak menekültek. Tehát a kapacitás még bővíthető.
Hogy hány személyt tudunk fogadni, az nagyban függ attól is, hogyan tudjuk biztosítani a megfelelő körülményeket. Mert legyünk őszinték: ha iskolai tornatermekben kapna több tucat ember helyet, a helyzet egy-két nap után tarthatatlanná válna. Tehát ameddig a privát szektor, az egyház és a civil szervezetek tudnak segítséget nyújtani, és tudják biztosítani a szükséges feltételeket, addig nem szeretnénk ezt a módszert alkalmazni, de a későbbiekben a menekültek számának esetleges növekedése mindezt felülírhatja.
Szerdai háborús élő hírfolyamunkat itt találja:
Élő, 9. nap – Harcok voltak Európa legnagyobb atomerőműve körül
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.