Az ACT Alliance több mint 125 ország, hozzávetőleg 145 egyházból és kapcsolódó szervezetből álló globális nemzetközi szövetség, amely humanitárius segélyt nyújt a szegény, vagy a bajba jutott emberek számára, tagszervezetei – jelen esetben az Ökumenikus Segélyszervezet – által. Adományt gyűjtenek, szakembereket ajánlanak fel.
Hegedűs Csilla
Rudelmar Bueno De Faria, a genfi központú egyházi alapú segélyszervezeteket tömörítő ACT Alliance nemzetközi csoport főtitkára és kísérete Lehel Lászlóval, az Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatójával, valamint Gáncs Kristóffal, az Ökumenikus Segélyszervezet kommunikációs igazgatójával látogatott Beregszászba, hogy megbeszélést folytasson a segélyszervezet beregszászi irodájának vezetésével.
Az asztélyi határon Gerevich János, az Ökumenikus Segélyszervezet beregszászi irodájának vezetője fogadta a vendégeket. Tájékoztatta őket tevékenységükről.
Elmondta, a segélyszervezet által kialakított, 24 órában működő segélypont jó szolgálatot tesz a határátkelőn hosszú órákig várakozó menekülteknek.
Hozzátette, többnyire estére alakulnak ki hosszú sorok, ezért még inkább jól esik a sok várakozónak a meleg tea, illetve a szendvics. A segélyszervezet munkatársai az ételosztás mellett érdeklődnek a menekültektől, hogy honnan érkeztek, hová tartanak, így tisztább kép alakul ki a helyzetükről. Emellett a melegedő sátort is igénybe vehetik az átutazók.
A vendégek felkeresték a beregszászi irodát is, ahol előkészítő tárgyalásokat folytattak, megtekintették az ott működő logisztikai bázist, a rendelkezésre álló raktárt, illetve meglátogatták a Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Líceumban elhelyezett menekülteket, ahol a segélyszervezet egy gyerekszobát is kialakított, hogy a kicsik felügyelet alatt játszhassanak. Rudelmar Bueno De Faria elbeszélgetett a családokkal, érdeklődött, honnan jöttek, és meddig terveznek Beregszászban maradni. Egy mikolajivi család két kislánykával érkezett az átmeneti szállásra. Elmondták, ha tehetik, vissza szeretnének térni szülőföldjükre, ezért imádkoznak nappal és éjjel.
Rudelmar Bueno De Faria elmondta, az ACT Alliance a világban több mint 120 országban segíti a bajbajutottakat, a rászorulókat, szervezetük tevékenysége nemcsak a vészhelyzetre és a humanitárius gyors segítségre terjed ki, hanem hosszú távra is elkötelezettek.
– Igen széleskörű összefogás van a hátunk mögött. Az Ökumenikus Segélyszervezeten keresztül, amely 25 éve jelen van itt, tudjuk építeni a hosszú távú segítségnyújtást – fejtette ki a főtitkár.
– Jó dolog, hogy az ACT Alliance egyrészt elviszi munkánk hírét, másrészt, előkészítő tárgyalásokat tudunk folytatni egy nagyszabású nemzetközi segélyprogram indításáról. Szervezetünk amellett, hogy megerősítette a beregszászi központját, elindított egy humanitárius központot Lembergben is. Munkatársaink már hetek óta a helyszínen vannak. Raktárt is nyitottunk ott, és így egyfajta logisztikai lánc alakult ki, miszerint Budapestről Kárpátaljára, illetve Lembergbe is tudunk küldeni segélyszállítmányokat – magyarázta Gáncs Kristóf.
– Nagyon fontos a nemzetközi összefogás, de mindeközben Magyarországon is igen komoly munka zajlik, mindez ahhoz járul hozzá, hogy minél több embernek tudjunk segíteni. Részben az ide érkező belső menekülteknek, részben a helyi szociális intézményeknek, illetve a helyben maradottaknak.
Az ukrajnai tevékenységünk mellett a segélyszervezetnek jelentős az otthoni, vagyis a magyarországi tevékenysége is, a határ mindkét oldalán jelen vagyunk, segítjük a menekülőket, illetve szálláshelyeket támogatunk és működtetünk Magyarország több városában. A szervezetünk ott van a bajbajutottak mellett – tette hozzá a kommunikációs igazgató.