Kárpátalján még szünetel az oktatás │KISZó-háttér

Mint ismeretes, az orosz támadást követően két hét előrehozott tavaszi szünidőt rendeltek el az oktatási intézményekben. Március 14-től az ország néhány megyéjében folytatják a tanítást. Az oktatási intézmények a legtöbb helyen saját hatáskörükben döntik el, milyen oktatási formát választanak. A szakminisztérium az 5-11. osztályosok részére létrehozta az Oktatás korlátok nélkül projektet, amely keretében egységes videóórákat sugároznak a televízión. A kárpátaljai tanintézményekben – mivel itt több iskola és óvoda is menekültszállóvá lett átalakítva, illetve a tanárok java része önkéntesként tevékenykedik – még egy hét szünidőt rendeltek el. Marjana Maruszinec, a megyei oktatási osztály vezetője elmondta, folyamatosan figyelik a kistérségek vezetőivel a helyzetet, és annak megfelelően számolnak be a további lehetőségekről.

Simon Rita

Nyugtalanság, szorongás – ezernyi véleményt hallani az iskolák jövőjéről, számtalan érvet sorakoztatnak fel az oktatás újraindítása mellett és ellen. Kiragadtunk néhány gondolatot ezek közül.

Akliban egy helyen található a Petőfi Sándor Elemi Iskola és az óvoda is. Sztojka Boldog Ágnes intézményvezető elmondta, aggódik, hogy ezt a hosszú szünidőt hogyan, mikor és milyen formában fogják bepótolni a tanulókkal.

– A koronavírus-járvány miatt sokáig zárva volt az iskola és az óvoda, csupán egy hetet járhattak újra, aztán kitört a háború – magyarázza a nevetlenfalui fiatalasszony. – Az ovis fiam azóta is a farsangi mulatságot várja, kérdezgeti, mikor lesz már, mikor megyünk oviba? Szeret itthon lenni, de hiányzik neki a kis baráti társasága.

A mostani helyzetben, úgy gondolom, az iskolásoknak a legnehezebb, nem tudjuk, hogyan pótolják majd be a lemaradást.

Akadnak gyerekek, akiknek nincs lehetőségük online tanulni, a szülőknek pedig a munka mellett nincs elegendő idejük foglalkozni a gyerek oktatásával. Mindenkinek nagyon nehéz, látom, hogy a tanár kollégák a szívükön viselik saját gyerekeik és az osztályukban lévő csemeték sorsát is. Hiszek benne, hogy ha mindennek vége, minden tőlük telhetőt meg fognak tenni a felzárkóztatásban.

Kislányuk két-, kisfiuk ötéves. Próbálja megőrizni sértetlen lelkivilágukat, nem részletezi nekik a helyzetet, hiszen úgysem értenék még meg. A kezdeti pánikot követően most már kicsit nyugodtabb a helyzet, teszi hozzá Ági, biztatja a környezetében lévő embereket, reménykedik. Bár mint mindenki, ő is félti a férjét, aggódik az itthon maradt emberekért.

Jakab Csilla 3. osztályosokkal foglalkozik. Úgy érzi, már semmi sem lesz olyan, mint február 24.-e előtt volt…

Kétgyermekes édesanyaként bekészletezett az élelmiszerből, összekészítette a legfontosabb hivatalos papírokat, vázolta a gyermekeinek a helyzetet, közölte velük mit kell csinálnunk légiriadó esetén. Nem készülnek elmenekülni. Elvégzik a mindennapi feladatokat és imádkoznak a békéért.

Török Henriettának első osztályosai vannak. Tanárként nyugtalanítónak tartja, hogy néhányan már a koronavírus miatti online oktatás során is lemaradtak, a mostani háborús helyzet pedig csak tovább ront az amúgy sem rózsás helyzeten.

Kétgyermekes anyukaként átérzi, hogy sok szülőnek nincs lehetősége, csak nagyon kevés időt tud a munka, a napi teendők mellett a gyerekkel való tanulásra szánni.

– És ahol több hasonló korú csemete van, ott ez a probléma megsokszorozódik – mondja a pedagógus. – Az sem elhanyagolható, hogy nem mindenhol adottak a technikai feltételek sem a tanuláshoz. A gyerekek, kiszakadva az iskolai környezetből, eleve nehezen vagy egyáltalán nem akarnak tanulni. A kicsik esetében az online tanulás pedig felnőtt felügyeletet igényel.

Aktuális háborús élő hírfolyamunkat itt találják:

Élő, 9. nap – Harcok voltak Európa legnagyobb atomerőműve körül

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó