Meddig nőnek az üzemanyagárak? │KISZó-háttér

Az utóbbi időszak egyik látványos következménye az üzemanyagárak növekedése. Az év elején literenként 3-4 hrivnyával emelkedett a benzin és a gázolaj tarifája, ami az orosz agresszió elfajulása óta még tovább nőtt. Napjainkban 34-35 hrivnya körül mozog a legolcsóbb benzin literenkénti ára, ám a népszerű kutakon ez az összeg eléri a 47 hrivnyát. Emellett korlátozást vezettek be, egy tankolás során mindössze 20 liter betöltése engedélyezett.

Bujdosó Ivett

Az ukrajnai piac egyik legmeghatározóbb szállítója Belarusz volt, ám az utóbbi időben a két ország közötti viszony lényegesen romlott. A kőolaj világpiaci ára is egyre csak emelkedik, immár 100 dollár felett mozog a hordónkénti tarifa. Ehhez hozzáadódik a hrivnya értékének változékonysága, többnyire gyengülése. Február közepén Julija Szviridenko miniszterelnök-helyettes, gazdasági tárcavezető azzal próbálta megnyugtatni a lakosságot, hogy a kormány kézben tartja a helyzetet, és ha az üzemanyag ára tovább emelkedik, bevezetik az árstopot. Mint mondta, komolyan veszik a Belaruszból érkező politikai üzeneteket, a szomszédos ország elnöke ugyanis már kilátásba helyezte az üzemanyag szállításának leállítását, amennyiben Ukrajna nem rendezi megnyugtatóan a viszonyát Oroszországgal.

A statisztika szerint eddig minden második liter üzemanyag Belaruszból érkezett Ukrajnába.

Ez az ország energiapolitikájának egyik legérzékenyebb hiányossága. A problémát tetőzi az is, hogy Lukasenko utasítására február 7-től megszűnt a Litvániából vásárolt üzemanyag Belaruszon keresztül történő szállítása. Ennek megoldása folyamatban van, illetve más országokkal is komoly tárgyalásokat kell folytatni a kőolajszármazék vásárlásáról. Minden lehetőséget ki kell használni, hogy növeljék Ukrajna üzemanyag-tartalékát.

A tavaszi munkálatok megkezdéséig legalább két hónapra elegendő tartalékot kellene biztosítani.

A legkézenfekvőbb megoldás persze az lenne, ha lényegesen növelnék a kőolaj ukrajnai kitermelését és legalább 4-5 ország beszállítójával alakítanának ki hosszú távú kereskedelmi kapcsolatot.

A kereslet rohamos növekedése és a nehézkes ellátottság miatt Ukrajnában eltörölnék az üzemanyag jövedéki adóját, és jelentősen – 20 százalékról 7 százalékra – csökkentenék az általános forgalmi adó mértékét.

A Miniszteri Kabinet ennek kapcsán törvényjavaslatot nyújtott be – jelentette be Julija Szviridenko. Hozzátette, ezzel a lépéssel jelentősen csökkenne a korábban az ár több mint felét kitevő adók összege.
Emellett a kormány megváltoztatta a benzinkutakon az üzemanyag maximális árát meghatározó képletet. Ebben megemelték az Északnyugat-Európából történő behozatal logisztikai költségeit, figyelembe véve a felmerülő többletköltségeket.

„A képlet módosítása ösztönzően hat az üzemanyagimportra, a háború előtt ugyanis nem volt kifizetődő a kőolajtermékeket behozatala” – magyarázta Szviridenko. Az ezáltal fellépő áremelkedést az alacsonyabb adók ellensúlyozzák.

Az ukrán benzinkutakon a felárak mértéke nem változik, az az orosz invázió előtt néhány nappal meghatározott szinten marad.

Ez a benzin esetében literenként 5 hrivnya, a gázolajnál 7 hrivnya.

Szerhij Kujun, az A-95 Consulting Group igazgatója szerint további megoldás lehet, hogy Ukrajna feloldja az Euro-4-es és Euro-3-as üzemanyagok behozatalának tilalmát. Ezekből a típusokból van olyan kínálat a világpiacon, amelyel megoldható lenne az üzemanyag-ellátás kérdése. Kujun hozzátette, az Ukrajnában megengedett Euro-5 és az Euro-4 közötti különbség a környezetre gyakorolt hatásokban keresendő, így az az autók működését nem befolyásolja.

Jelentős kiesés a litván importüzemanyag

2021-ben 8 ezer tonna A-98 oktánszámú benzint importáltak Ukrajnába, ebből 7,5 ezer tonna Litvániából érkezett. A Belarusz által február 7-én blokkolt vasúti szállítás jelentősen befolyásolja Ukrajna üzemanyag-ellátottságát.

Szakértők úgy vélik, hogy a litván kőolajtermékek Ukrajnába irányuló szállításának stratégiai leállítása növeli az Oroszországból és Belaruszból származó termékek behozatalától való nagymértékű függőséget.
2021-ben a Litvániából származó behozatal a gázolajellátás 9 százalékát (690 ezer tonna), a benzin 11 százalékát (265 ezer tonna) tette ki.

Frissítés: lapzártánkat követően elfogadták az adókedvezményekre vonatkozó javaslatot, így az üzemanyag jövedéki adóját is eltörölték. A módosítás március 18-án lépett életbe.

ÉLŐ, 20. nap – Ma folytatódnak a béketárgyalások

Háborús élő hírfolyamunkat itt találja:

ÉLŐ, 24. nap – A kárpátaljai magyarság száma 100 000 alá csökkenhet

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó