A Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetsége (KMVSZ) új üzleti szerkezetet hozott létre. A kezdeményezés legfőbb célja, hogy az egymással összefogó és együttműködő vállalkozók megmutassák mindazt az értéket, amit a kárpátaljai termelők és szolgáltatók előállítanak, képviselnek. A termékekben, a szolgáltatásokban és az emberi tulajdonságokban is a prémium szintet határozták meg alapként. E szigorú feltételek, illetve azok folyamatos betartása eredményezheti, hogy az első, önálló kárpátaljai márka sikere tartós lesz.
Eszenyi Gábor
A stratégia régóta ismerős: az agrárium szereplői, különösen a kisebbek, mindig az aktuális piaci réseket célozzák meg. Persze, ez a módszer amennyire ígéretes, annyira kockázatos is. Ács Béla miben reménykedett, amikor 2018 tavaszán a batáta termesztésébe fogott?
– E növénnyel kapcsolatban akkoriban az az érdekes helyzet állt elő, hogy vidékünkön már sokan hallottak róla, egyesek esetleg más országban járva már meg is kóstolták, így egyfajta érdeklődés a fogyasztók részéről már adott volt. Számunkra, akik a Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetsége által biztosított szaporítóanyagnak köszönhetően ebbe belevághattunk, az volt a legfontosabb kérdés, hogy a növény nálunk sikerrel termeszthető-e. Amikor augusztus végére, szeptember elejére kiderült, hogy igen, akkor lett értelme komolyabban foglalkozni az értékesítéssel. Az első körben egy szupermarketnek adtuk le a termést, ám a több mint tíz tonna batáta értékesítése vontatottan haladt. Most már sokkal okosabban csináljuk.
– Ez mit jelent a gyakorlatban?
– Egyfelől maximálisan kihasználjuk a világháló nyújtotta lehetőségeket. Miután ősszel betakarítottuk a termést, meghirdetjük a házhoz szállítást. Így az elmúlt évek során sikerült stabil vevőkört kialakítani. Másrészt a vidéki ABC-k is elkezdték rendelni a batátát. Ha nagyhirtelen összeszámolom, mintegy 8-10 beregvidéki boltban volt kapható. Egészen addig – nagyjából január végéig –, míg el nem fogyott.
– Örül ennek?
– Nem maradéktalanul, mivel az lenne az igazán szerencsés, ha a készlet újtól újig kitartana. Hogy akik megszerették, azok az év bármely szakában hozzá tudjanak jutni.
– Hogy látja, azóta a beregvidéki vásárlók megismerték ezt a terméket? Ismerik annak az egészségre gyakorolt jótékony hatásait?
– Örömmel tölt el, hogy nálunk is egyre több az egészségtudatos vásárló. Illetve, sajnos, igen sokan vannak olyanok, akik különböző diétákra szorulnak. Nem akarom részletezni, a világhálón ugyanis nagyon sok mindent megtudhatunk a batáta jótékony hatásairól. Családommal együtt magam is azt vallom, hogy ott kell lennie a főmenüben.
– Következetesen a batáta megnevezést használja, és nem mondja azt, hogy édesburgonya.
– Ennek két fő oka van. Egyrészt a batátának semmi köze a burgonyához, egészen más növényi családhoz tartozik. Másrészt pedig az édesburgonya megtévesztő lehet a vásárló számára, akinek esetleg zokon esik, hogy a batáta kilójáért a burgonya árának többszörösét kell kifizetnie. Külön-külön minden vevőmnek nem magyarázhatom el, hogy a batátát palántáról szaporítjuk, s ahhoz bizony fűtött hajtatóközeg szükséges. Öntözés nélkül nem is érdemes a termesztésébe fogni. No és a tárolása sem olyan egyszerű, mint a burgonyáé. Mindezek ellenére idén mintegy fél hektárra szeretném bővíteni a termőterület nagyságát.
– Egy fecske nem csinál nyarat. Termesztik-e ezt a növényt Kárpátalján mások is?
– Igen, jelenleg öten vagyunk, és nem vetélytársként tekintünk egymásra, hanem sorstársakként. Megosztjuk egymással a termesztés során szerzett tapasztalatokat éppúgy, mint az aktuális piaci helyzettel kapcsolatos információkat. De már volt úgy, hogy palántával is kisegítettük egymást.
– A külföldről behozott áru – ha van egyáltalán ma ilyen – nem jelent konkurenciát?
– A külhonból importált batáta – mivel egyelőre kiszámíthatatlan, hogy itt mennyi fogy majd el belőle – a nagyáruházakban igencsak drága portéka, nagyjából kétszer annyiért lehet hozzájutni, mint a helyben termesztetthez.
– Miként képzeli a Kárpátaljai márkacsalád brandépítésének további folyamatát? Hogy érzi, az ön számára milyen kötelezettséggel jár a Kárpátaljai márkacsalád logójának használata?
– Mi azért fogtunk össze, hogy a márkacsalád tagjaként minőségi termékeket tegyünk le a fogyasztó asztalára. Ettől kezdve nem csupán önmagunkat, hanem az egész csapatot képviseljük, ami nagy felelősséggel jár. Engem büszkeséggel tölt el, hogy használhatom a márkacsalád logóját, és örömömre szolgál, hogy sok mindenben tudjuk segíteni egymást. Akár hasznos információkkal, akár úgy, hogy a másik termékét, szolgáltatásait népszerűsítjük.
A sorozatban bemutatott legutóbbi Márkacsalád-tag: