A Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat (BJMSz) is részt vesz a háború miatt menekülni kényszerülők megsegítésében. Makuk János, a BJMSz vezetője sajtótájékoztató keretében számolt be eddigi tevékenységükről.
Hegedűs Csilla
– A háború, közel harminc éves fennállásunk óta, a legnagyobb kihívást jelenti a szervezetünknek, hiszen eddig még egyikünk sem élt meg ilyen szörnyűséget. Jelenleg a legfontosabb feladatunknak azt érezzük, hogy enyhítsük a nélkülözést. Önkénteseink 24 órában vannak jelen az asztélyi határátkelőnél. Az eltelt közel egy hónap alatt rengeteg átutazó fordult hozzánk. Élelmiszert, ivóvizet biztosítottunk számukra, és információt, miszerint a határ túloldalán a magyarországi kollégáink várják őket – kezdte beszámolóját a BJMSz vezetője.
A szállítmányokkal kapcsolatban Makuk János elmondta, azok folyamatosan érkeznek hozzájuk.
– Eddig 81 segélyszállítmány jutott el szeretetszolgálatunkhoz, ezek összsúlya meghaladta a 100 tonnát. Ebből 79 tonna élelmiszer volt. Jelenleg menekülteket ellátó intézményekbe csoportosítunk adományokat: Ungvárra, Szolyvára, Kőrösmezőre, Husztra, Beregdédába, Beregszászba és Palágykomorócra juttattunk csomagokat. Az élelmiszer mellett matracokat, ágyakat, higiéniai szereket tudunk biztosítani. A szeretetszolgálat emellett a menekültek elszállásolásában a közvetítői szerepet is vállalja – tette hozzá.
– Az Ukrajna más megyéiben élők segítése is fontos. Ivano-Frankivszk megyébe eddig több kamionnyi élelmiszert, higiéniai szereket, gyógyszert juttattunk el a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és Magyarország Ukrajnai Nagykövetségével szorosan együttműködve. Hála Istennek nagyon sok partnerünk van, legfőbb támogatónk immár 25 esztendeje a Csilla von Boeselager Alapítvány. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Magyar Máltai Lovagok Szövetsége az adománygyűjtésben, az étkeztetésben, logisztikai feladatok megoldásában, valamint stratégiai kérdésekben nyújt segítséget – fejtette ki Makuk János.
A szeretetszolgálat azokat is támogatni kívánja, akik vissza akarnak térni szülőföldjükre, Kárpátaljára, de azokat is, akik el sem mentek.
Kárpátalján legalább öt nagy segélyszervezet működik. A BJMSz azt javasolta, hozzanak létre közös adatbázist. Ezt követően minden rászoruló család kapna egy azonosító kártyát, így lehetővé válna a rendelkezésre álló segélyek egyelő, igazságos kiosztása. A regisztráció elvégzése után a segélyszervezetek és az önkormányzatok gyűjtő pontjain lenne lehetőség a csomagok átvételére. Az elképzelésen a beregszászi önkormányzattal együttműködve dolgoznak, s a kistérségben hamarosan, kísérleti jelleggel, el is kezdik a módszer alkalmazását.
Makuk János a hagyományos programjaikról is szólt. Elmondta, a Semmelweis Orvostudományi Egyetemnek köszönhetően anyukák gyermekeikkel Budapestre utazhatnak egy háromhetes intenzív fejlesztésre. Ezek a programok remélhetőleg helyben is folytatódhatnak.
A szeretetszolgálat továbbra is várja az önkéntesek jelentkezését, akár néhány napra, vagy hosszú távú együttműködésre, hiszen sok a teendő minden területen.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.