Hogy gyűrjük le a háború keltette pánikot? – Ezt javasolja a pszichológus

Az elmúlt hetek történései, a hadiállapot, a háború, a hajnalonta megszólaló szirénák hangja mindenkit kibillentett a megszokott életritmusából, mentális állapotából. Meg kell tanulnunk úrrá lenni a félelmeinken, a testünket, lelkünket dermesztő pánikon. Ehhez számos szakember nyújt segítséget, több módszert ajánl, ezekről korábbi lapszámainkban már írtunk. A lényeg, hogy mindenkinek meg kell találnia azt, amelyik számára a leghatékonyabb. Most Natalija Hajevszka pszichoterapeuta ajánlásait osztjuk meg.

Magyar Tímea

A szakember szerint a legjobb, amit most magunkért és szeretteinkért tehetünk, hogy nem esünk pánikba és megpróbáljuk mentális állapotunkat stabilan és egészségben tartani.

– Mi a teendő, ha mégis olyan szintű szorongást érzünk, ami akadályozza, hogy tovább éljük megszokott életünket?

Először is fontos, hogy betartsuk az információs higiéniát: csak hivatalos, ellenőrzött honlapokról, emberektől tájékozódjunk.

Együttérzés és támogatás: jelenleg a körülöttünk lévő emberek a legértékesebbek, belőlük nyerhetünk erőt, bátorságot. Becsüljük meg azokat, akik segíteni próbálnak nekünk. Felemelő, hogy ezekben a napokban teljesen idegen emberek olyan önzetlenséget tanúsítanak mások iránt, amire korábban nem volt példa.

Használják a következő légzéstechnikát: a felső fogsorunkat helyezzük rá az alsó ajkunkra, és vegyünk mély lélegzetet.

Utána mosolyodjunk el, majd lassan fújjuk ki a levegőt. A gyakorlat közben a kezünket emeljük a fejünk fölé, ezt ülve, fekve is végezhetjük.

Érezzük, ahogy a levegő beáramlik a tüdőnkbe. Ezt legalább öt-hat alkalommal ismételjük meg.

Ne feledjék, a stresszoldó légzés lényege, hogy minél lassabban és mélyebben vegyük, illetve fújjuk ki a levegőt.

Eközben csak a feladatra koncentráljunk. Ezzel azt az üzenetet küldjük az agyunknak, hogy elmúlt a veszély.

Amikor támad a szorongás, a félelem, foglaljuk el magunkat valamivel. Teljesen mindegy, mi az a fizikai tevékenység – takarítás, mosás, főzés, másoknak nyújtott segítség stb. – a lényeg, hogy agyunk észlelje, képesek vagyunk a cselekvésre.

A pánikrohammal segítenek megbirkózni az ismétlődő mozdulatok: körbe- vagy helybenjárás, elementáris mozdulatokkal járó tánclépések, előre-hátra hintázás, akár a bokszban, testsúlyunk jobb lábunkról a balra való áthelyezése, helyben futás. Ezalatt oldjuk a testünkben felgyülemlett feszültséget és elhitetjük az agyunkkal, hogy ő kontrollál.

Aktuális háborús élő hírfolyamunkat itt találja:

Élő, 9. nap – Harcok voltak Európa legnagyobb atomerőműve körül

Ez is érdekelheti:

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó