Hét európai uniós tagállam – Franciaország, Németország, Hollandia, Belgium, Luxemburg, Olaszország és Spanyolország – igazságügyi miniszterei közös közleményt adtak ki, amelyben arra kérik országuk polgárait, hogy ne induljanak útnak Ukrajnába, és ne váljanak a harcok részeseivé.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök még korábban bejelentette, hogy létrehoznak egy új egységet, Ukrajna Nemzetközi Területvédelmi Légióját: ide olyan külföldiek jelentkezését várják, akik az ukránokkal együtt készek visszaverni az orosz támadást. A hónap elején az ukrán hatóságok arról tájékoztattak, hogy húszezer külföldi érkezett az országba harcolni.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a bejelentéssel egy időben azt is nyomatékosította, hogy noha fogadják az érkezőket, amire igazán szükségük lenne, az fenntartható politikai, gazdasági és katonai segítség a világ országaitól, főként az Egyesült Államoktól.
Ami az Ukrajnában harcoló európaiak nemzetiségi összetételét illeti, erről ezidáig kevés információ látott napvilágot. Gérald Darmanin francia belügyminiszter Brüsszelben arról beszélt, hogy tudomása szerint „lényegében nulla” azoknak a száma, akik Franciaországból indultak harcolni. Korábban éppen a belga sajtó cikkezett arról, hogy Belgiumból csak március elején hetvenen – zömében franciák, luxemburgiak, marokkóiak és Belgiumban élő olaszok – vették célba Ukrajnát. A minap ugyancsak belga lapok cikkeztek arról, hogy az Ukrajnába utazott önkéntes harcosok fele már haza is tért Nyugat-Európába.
Németországban a helyi média úgy számol, hogy arányaiban sokra, ezerre tehető az Ukrajnában harcoló polgáraik száma. A német Bild magazin erről kérdezte a szövetségi belügyminisztériumot is, a tárca azonban nem tudta megerősíteni az információt. Jelezték, hogy a schengeni övezetben nincs belső határellenőrzés, így nem lehetséges regisztrálni a főként Lengyelország felé útnak induló önkénteseket. Hollandiában körülbelül százra teszik az ukrán nagykövetségen regisztrált harcosok számát, közülük a feltételezések szerint körülbelül negyvenen távoztak ténylegesen Ukrajnába. Brit, kanadai és amerikai állampolgárokról is lehetett hallani, akik a háború sújtotta Ukrajnába érkeztek, hogy segítség a helyi erőket az oroszok elleni küzdelemben.
Mint arról a KISZó Online beszámolt, Törökországban zajlik a kétoldalú béketárgyalások legújabb fordulója:
Élő, 9. nap – Harcok voltak Európa legnagyobb atomerőműve körül
Háborús élő hírfolyamunkat itt találja:
Élő, 9. nap – Harcok voltak Európa legnagyobb atomerőműve körül
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.