Ne aggódjanak olyan dolgok miatt, amelyekre nincs ráhatásuk!
A háborútól való félelem sokakat arra kényszerített, hogy ideiglenesen vagy végleg elhagyják otthonukat. Többnyire a fiatalok mennek el, az idős emberek, akik már megéltek egy világégést, nehezen mozdulnak és hisznek abban, hogy a mostani háborús cselekményeket is túlélik valahogy. A magukra maradt szépkorúak is nehezen viselik azonban a harcokról szóló híreket, szeretteik hiányát. Hogyan tehetik elviselhetőbbé, kevésbé stresszessé mindennapjaikat, kérdeztük Kacsur Viktória ungvári pszichológustól?
Magyar Tímea
– A televízióból áradó háborús képkockák nézése helyett inkább gondoljanak arra, vizualizálják maguk előtt, milyen lesz, amikor véget ér a háború. Ne aggódjanak olyan dolgok miatt, amelyekre nincs ráhatásuk, amin nem tudnak változtatni. Fontos viszont, hogy tegyék meg, ami tőlük telik – ne adják fel korábbi rutinjukat, például mosakodjanak, egyenek, igyanak sok folyadékot, mozogjanak, akik kertes házban élnek, foglalják el magukat a tavaszi kerti munkákkal.
Nem árt minden eshetőségre felkészülni: a pincébe érdemes bekészíteni meleg takarót, vizet, némi élelmet, elemlámpát, rádiót, hogy szükség esetén ne kelljen kapkodni. Akik tömblakásban élnek, azoknak meg kell találniuk lakásuk legbiztonságosabb pontját, hogy egy esetleges bombázáskor tudják, hol húzzák meg magukat.
Aki esténként nem tud elaludni, próbáljon meg hangosan beszélni, adja ki magából, ami bántja, foglalkoztatja. Az is segít, ha énekel egy ideig, meglátja, megkönnyebbül. Ha sírni van kedve, sírjon, ha kiabálna, kiabáljon, fontos, hogy megszabaduljon a nap során a testében felgyülemlett feszültségtől.
Kapcsolódó írásunk:
Élő, 9. nap – Harcok voltak Európa legnagyobb atomerőműve körül
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.