Ukrán munkaerőpiac: bércsökkentés, leépítések országszerte

A munkaadók háromnegyede a háború alatt népszerűtlen intézkedések meghozatalára kényszerült: nem fizették vagy csökkentették a béreket, elbocsátották alkalmazottaikat – derül ki a grc.ua által végzett tanulmány eredményeiből.

„Minden munkaerő-piaci válság negatívabban érinti a munkavállalókat, mint a munkaadókat. A vállalatok optimalizálják a költségeket, csökkentik a fizetéseket és a prémiumokat, vagy teljesen elbocsátják alkalmazottaikat. Ennek eredményeként nő a verseny az álláskeresők között. A munkaadók pedig válogathatnak, elkezdik diktálni szabályaikat, így a munkaerőpiac a „munkaadók piacává” válik” – közölte a cég.

A felmérés szerint a háború kezdete óta a munkaadók túlnyomó többsége (78%) népszerűtlen intézkedések meghozatalára kényszerült.

A válaszadók negyede nem fizetett bért, a cégek 16,5 százalékánál elbocsátották, 10 százalékánál fizetés nélküli szabadságra küldték dolgozóikat. A válaszadók negyede részletekben kapja bérét, többségüknél 30 százalékos fizetéscsökkentés történt.

„A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint az álláskeresők csaknem kétharmada (65%) hajlandó csökkenteni bérigényét a munkaerő-piaci válság idején. 26 százalékuk hajlandó alacsonyabb fizetést kapni, vállalják a munkát 10-25 százalékkal alacsonyabb bérért” – áll a felmérésben.

Forrás:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó