Nagydobronyban jól fizet a hónapos retek is │KISZó-háttér

Nagydobronyban a végéhez közeledik a hónapos retek-szezon. Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a településen már március végén megjelentek a viszonteladók kisteherautói. A kereskedők nagy mennyiségben vásárolják fel a termést, melyet a szomszédos Lemberg és más ukrán városok piacaira szállítanak tovább. A termesztéssel és értékesítéssel kapcsolatban elsőként Szanyi Katalin nagydobronyi gazdálkodót kérdeztük.

Varga Brigitta (Nagydobrony)

– Milyen volt az idei termés?

– Az időjárásnak, a viszonylag meleg tavasznak is betudhatóan kiváló volt a termés. Nagyon féltünk a háború miatt, hogy nem lesznek hágón túli vevők, ugyanis helyben nem tudnánk ilyen mennyiséget értékesíteni. A faluban szinte minden háznál van egy-két 40-50 méteres fólia. Egy fóliasátorból több mint egy tonna retket ki lehet szedni egyszerre. A háború miatt sokan külföldre távoztak, nincs, aki gondozza a veteményt. Az idejében be nem takarított retek termése fás lesz, elcsattan.

– Miért éppen a retek lett a gazdák kora tavaszi slágernövénye?

– A nagydobronyi gazdák többsége legfőképp paradicsom, paprika vagy uborka termesztésével foglalkozik. Ezen zöldségek szaporítása előtt a hajtató létesítményekben időben éppen befér valamilyen hidegtűrő vetemény, ami leginkább a hónapos retek szokott lenni.

A mínusz öt fok sem árt meg neki a ráterített fátyolfólia alatt. Ez a legkifizetődőbb.

A retekkel van a legkevesebb munka, mégis a leghamarabb ad termést.

– Általában meddig tart a szezon?

– Február 5-én vetettünk, majd április elején már beérik a zöldség. Körülbelül egy hónapig tart a retekidény. Ez idő alatt maximum három hullámban takarítjuk be a zöldséget: mindig a nagyját húzzuk ki, s addig az apróbb a földben marad. Április végéig igyekszik mindenki befejezni a termesztését, s előkészíteni a fóliasátrakat a következő zöldséghez.

A földek kihasználása folyamatos, maximum 1,5 hónapot pihen a termőtalaj.

– Mi lenne akkor, ha nem jönnek a nagybani felvásárlók?

– Akkor kénytelenek lennénk kivinni a piacra és csomónként árulni. Azonban ennyi retket sem Ungvár, sem Munkács nem bírna „megemészteni”. A kereskedők már tél végén felkeresnek bennünket, hogy mire számíthatnak tavasszal, mennyi termés lesz az idén. Gyakran leelőlegezik a gazdáknál az árut, s előre megbeszélt napon kisbuszokkal jönnek és viszik a földből éppen aznap kihúzott és bezsákolt retket. Ki csomózva, ki kilóra kéri. Egy csomóba általában 13-15 darab jut. Egy busz pedig képes elvinni akár 4-5 tonnát is.

Jávorszky István hosszú évek óta foglalkozik mezőgazdasági tevékenységgel.

A tiszaágteleki gazda összesen három, 420 négyzetméteres fóliasátorban termeszti a retket.

– Hogyan készítsük elő megfelelően a talajt a retek számára?

– Elsőként el kell takarítani a termőtalajról az előző év ültetvényének maradványait, tehát fel kell szántani, meg kell tárcsázni a földet. Ezt követően elengedhetetlen a trágyázás, valamint a szükséges tápanyagok pótlása.

– Mennyi a befektetés és milyen lehet a nyereség?

– 720-950 hrivnyába kerül egy negyedkilónyi, azaz 100 négyzetméterre elegendő vetőmag.

Ha külföldi műtrágyát szeretnénk vásárolni, akkor kilója most 100-120 hrivnyába kerül, míg tavaly csak 60-70 hrivnyát kellett érte fizetnünk.

Egy ár földterület felszántása 50 hrivnya, a tárcsázás 60 hrivnyába kerül. A munkálatok ára egyébként évről évre emelkedik, az eladási ár azonban ritkán változik. Jelenleg 40 hrivnyába kerül egy kilogramm retek és 12 hrivnyát fizetnek egy csomóért. Minden esetben a vevő diktálja az árat, mely a szezon elején és végén mindig magasabb. Így tehát minimum 10 ezer hrivnya a befektetés, azonban, ha jó a termés, a nyereség ennek a többszöröse.

– Hogyan zajlik a betakarítás?

– A rokonság és a szomszédok segítenek szedni, valamint csomóra kötni vagy kilóra kimérni a retket.

Gyakran fogadunk napszámost is, nekik 50 hrivnyát fizetünk egy órára,

illetve napi kétszeri étkeztetést biztosítunk számukra.

Nagydobronyt és környékét a paprika tette híressé. Ám az egylábon állás a háztáji gazdálkodásban sem célravezető. A tisztes bevételhez több kultúrával kell foglalkozni. A termelők tudják ezt, s e szerint cselekednek. Talán ez a „dobronyi siker” egyik összetevője.

Kapcsolódó videónk:

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó