Nyugodt és felszabadult légkör megteremtése a cél Szernyén │KISZó-interjú

Életképek a Szernyei Gimnáziumból.

Ottjártunkkor még a karantén miatt zajlott távoktatás a Szernyei Gimnáziumban, most a hadiállapot miatt. Akkor csend honolt, az udvaron csupán néhány munkást láttunk. Kiderült, a vizesblokk felújítását végzik. Ám mivel még a háború kirobbanása előtt sikerült befejezni a munkálatokat, ha végre visszatérhetnek a tanintézménybe, már lesz mosdó az épületben. Az iskolában a fiatalos kollektíva és a nyitott vezetőség igyekszik mindenből a legjobbat kihozni.

Simon Rita (Szernye)

Az iskola új épülete közel húsz évig elhagyatottan állt, csupán 2005-ben nyitották meg azt a szárnyat – osztotta meg velünk Tóth Andrea. Addig a főépületben, két műszakban oldották meg a kilenc évfolyam oktatását. Az igazgatónő nyolc éve vezeti az intézményt, előtte huszonhárom évig Barkaszón oktatott, illetve látott el igazgatóhelyettesi teendőket.

Tóth Andrea igazgató

– Magas a roma nemzetiségű gyerekek aránya.

– Novembertől zajlott a vizesblokk körül a munka, teljes rekonstrukciót végeztünk, ugyanis a vízelvezetés sem volt megoldva. – jegyezte meg az intézményvezető. Mint mondja, a távoktatás rendszere már jól kialakult náluk, gördülékenyen zajlik minden, hála a kreatív és lelkes pedagógusoknak. A fiatal kollektívában van frissdiplomás lánya is, aki ukrán nyelvet és irodalmat tanít. Az intézményben jelenleg nincs káderhiány. A háború hatására sem mondott fel senki, jelenleg az összes pedagógusuk Kárpátalján tartózkodik.

Öt gyermek azonban végleg elbúcsúzott az intézménytől, további 13 pedig külföldről kapcsolódik be az online órákba.

– Hogyan állnak az étkeztetési reformhoz?

– Nem tudom, hogy szerencsére vagy sem, de nálunk még nem aktuális a kérdés. Nincs kellően felszerelt konyhánk, ezért nálunk pár éve megszűnt az iskolai étkeztetés. Pedig lenne rá igény. Ígéretet kaptunk, hogy kiutalnak erre egy összeget a költségvetésből, és rendbe hozhatjuk az étkezdét, korszerű gépeket vásárolhatunk.

Most, hogy elkészül a vizesblokk, ennek a kérdésnek a megoldása kerül a legelső helyre.

Az elemi osztályokba jelenleg ötvenhat kisdiák jár, örülnénk, ha úgy maradhatnának itt a napköziben, hogy előtte finom, meleg ebédet kapnak.

A Bátyúi kistérséghez tartozó tanintézményben 259 gyereket 18 pedagógus tanít 12 osztályban. A kistérségen belül szerencsére nem vonták össze az iskolákat. Több tanár is beutazik, a hazajutás általában nehézkes számukra. Nincs buszjárat – az utak állapota miatt ez nem is meglepő –, vonat sem gyakran jár.

– Az ő taníttatásukra külön létrehoztak egy alapítványi iskolát a lakóhelyükön. Ott járnak alsóba, és csak az 5. osztálytól jönnek ide. Mindig elmondjuk: csak azon lehet segíteni, aki maga is akar változtatni, és hagyja, hogy terelgessük.

Olykor nehéz felzárkóztatni őket, főleg ha kihagyják az órákat. Pedig nem egy tehetséges fiatal akad köztük.

Ukránt tanítottam nekik, és örömmel láttam, milyen szépen ejtik ki a szavakat, fogékonyak a nyelvtanulásra. Viszont 12-13 éves koruktól sokan fokozatosan lemorzsolódnak. Talán az otthoni közeg, talán a saját hozzáállásuk miatt, nem tudhatjuk.

Tóth Andrea hálás azért, hogy a kicsiknek minden szükséges eszköz biztosítva van az Új Ukrán Iskola (NUS) programjának elsajátításához, az interaktív táblától kezdve a játszószőnyegig.

A Keleti Partnerség Ukrajna 2019 – fejlesztési együttműködés Kárpátalján program keretében pár évvel ezelőtt új nyílászárókat kaptak a magyar államtól. Az iskolát körülvevő drótkerítés nem a legbiztonságosabb, de pozitívum, hogy az épület be van kamerázva, így elkerülik őket a randalírozók.

Az általános iskola elvégzése után a diákok többsége beregszászi szakiskolákat választ, míg egyesek Munkácsra felvételiznek. Akad olyan is, aki Bátyúban vagy Barkaszón folytatja a középiskolai tanulmányait.

– A községben rohamosan csökken a születésszám. Az idén 27 elsős kezdte meg a tanévet. Jövőre várhatóan 19-20 gyerek lesz, közülük 13 roma nemzetiségű.

Mozgalmas mindennapjaik vannak, mindig akad valami, amin törhetik a fejüket vagy ami épp megmosolyogtatja őket – meséli az igazgató, majd hozzáteszi, az a legfőbb céljuk, hogy a gyerekek fejlődése érdekében nyugodt és felszabadult légkörben oktassanak és tanuljanak.

Pozitívumként jegyezte meg, hogy a következő tanévtől Hon- és népismeret tantárgyat oktathatnak fakultatívan, amit az ukrán oktatási minisztérium is jóváhagyott. A tantárgy modelltanterveit a Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet Beregszászi Tagozata, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola szakemberei dolgozták ki, és ismertették meg a kárpátaljai magyar tannyelvű iskolák vezetőivel.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó