Tíz kistérségi vezető osztotta meg gondolatait a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulása (KHÖT) által szervezett találkozón.
A rendezvénynek a Nagybégányi kistérség polgármesteri hivatala adott otthont, ahol a résztvevőket Rezes József ügyvezető igazgató köszöntötte. A találkozó fő témája a megyébe érkezett menekültek elszállásolása, ellátása volt, ami, valljuk be, napról-napra mind nagyobb fejtörést okoz az önkormányzatoknak, hiszen mára minden kistérségnek, polgármesteri hivatalnak elfogytak a tartalékai.
– A humanitárius segélyek első hullámán túl vagyunk. Reméljük, hogy a testvértelepüléseink, a magyar kormány a továbbiakban is folytatja a segítségnyújtást, mert e nélkül egyszerűen képtelen vagyunk ellátni a nálunk ideiglenesen elszállásolt menekülteket. Sajnos úgy néz ki, hogy a háború elhúzódhat, szükségünk van biztonsági tartalékra, ezért további segítséget kell kérnünk annak érdekében, hogy fel tudjuk tölteni a raktérkészletet. Persze a terhelés ugyanúgy érvényes a környező országokra is,
számunkra pedig az a fájdalmas, hogy a kárpátaljaiak zöme sem biztos, hogy visszajön, csak reménykedni tudunk az ellenkezőjében
– jegyezte meg Babják Zoltán, a KHÖT elnöke, a Beregszászi Kistérség polgármestere. Hozzátette, óriási hálával tartozunk a Magyarország Kormányának, a magyar civileknek, a karitatív szervezeteknek a folyton támogatásért, azért, hogy az otthonukat elhagyni kényszerülők zavartalanul átléphették a határt, ott pedig szívélyes fogadtatásban részesültek.
A KHÖT elnöke kitért arra, hogy a beregszászi önkormányzatban bemutatásra került a szociális kártya, amely remények szerint jó szolgálatot tesz majd a segélyek szétosztásában.
– Biztosan sokan fogják igényelni a kártyát, mi pedig tisztán látjuk majd, hogy ki kapott már segélycsomagot. Most már tisztán látszik, hogy erre a szolgáltatásra több hónapon keresztül szükség lesz, a kártya pedig a legjobb megoldás arra, hogy igazságosan tudjuk kiosztani a humanitárius segélyt
– mondta Babják Zoltán, majd hozzátette, minden jelenlévő polgármester eldöntheti, hogy kéri-e ezt a szolgáltatást, vagy sem. Amennyiben igen, a beregszászi önkormányzat segít.
A Beregszászi kistérség polgármestere elmondta, számos belső ukrajnai cég és vállalkozó döntött úgy, hogy Nyugat-Ukrajnába telepíti vállalkozását. Beregszászban is megvetették már a lábukat ilyen vállalkozók, viszont zöldmezős, új beruházásokat nem szívesen fogadnának mindaddig, amíg az elhanyagolt gyártelepeket nem vásárolják meg, vagy nem bérlik ki. Emellett figyelembe kell venni a konténerházak építését is. Amennyiben ezeket olyan feltételekkel hoznák, hogy később lebontják, és elviszik, az nem reális, hiszen oda kell vezetni a vizet, az áramot stb. Számunkra az az elfogadható, ha ezek a házak itt maradnak, és később is használhatóak lesznek, például munkásszállóként.
A találkozó jó alkalmat adott arra, hogy a kistérségek vezetői elmondják álláspontjaikat, tapasztalatot és véleményt cseréljenek. Ezzel a lehetőséggel szinte minden polgármester élt is, s mint az kiderült, a megoldásra váró problémák ugyanazok, vagy nagyon hasonlóak. Egyetértettek abban, hogy egységes döntéseket kell hozniuk, közös álláspontot kell kidolgozniuk a segélyezéssel kapcsolatban. Végül Babják Zoltán kihangsúlyozta, a KHÖT-nek, mint érdek-képviseleti szervezetnek továbbra is az a feladata, hogy segítse az önkormányzatok munkáját, egymást jó tanáccsal, tapasztalattal, kapcsolati tőkével, illetve gyakorlati, közös munkával lássák el.
Babják Zoltán Facebook-oldalán osztotta meg, hogy megkapták a gyártóktól a számítógépes programot a Beregszászi kistérségben élő rászoruló családok és a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek számára kialakított kártyarendszerhez.