A járvány után a háború is kiüti a kárpátaljai turizmust │KISZó-háttér

Sok helyen fájhat a turisták hiánya.

Éppen csak kilábalt a kárpátaljai turisztikai szektor a koronavírus okozta válságból, most újabb katasztrófával kell szembenéznie. Ugyanis az orosz–ukrán háború ismét padlóra küldte az ágazatot. Mivel nem tudni, meddig tart a háború, a külföldi és a belföldi turisták idei érkezése teljesen bizonytalanná vált. Idegenforgalmi szakértőktől és az ágazat szereplőitől kértünk helyzetértékelést.

Szabó Sándor

– A háború első 2,5 hónapja rendkívül nehéz időszak volt az ágazat számára. Többnyire csak a szállásadók működtek, a vendéglátóipari egységek vagy korlátozottan dolgoztak, vagy bezártak – kezdte a beszélgetés Olekszandr Koval, az Ungvári Nemzeti Egyetem Turisztikai Tanszékének előadója, a Turinform Zakarpattya portál üzemeltetője. – A háború kiszámíthatatlan alakulása miatt az ágazatban tevékenykedő szakemberek körében is jellemző az elvándorlás. Kárpátalján több mint félmillió menekült fordult meg az elmúlt több mint 3 hónapban, ez elképesztő nyomást helyezett azokra a vendéglátóhelyekre, amelyek menekülteket fogadtak.

Az idegenforgalmi szakember kiemelte, a nyári időszak beköszöntével a megyében a háború miatt bezárt vendéglátóhelyek is megnyitottak, a kezdeti sokk után valamelyest stabilizálódott a helyzet.

Ebben az is szerepet játszott, hogy megindult a belső menekültek hazatérése. Ma a szálláshelyek kihasználtsága 60-70%-os.

Koval a jelenlegi helyzetben pozitívumként értékelte, hogy egyfajta bizalom alakult ki az önszerveződő cégtulajdonosok között, akik képesek voltak megoldani a menekültek élelmezésének és elszállásolásának globális problémáját. A legtöbb vállalkozás az első hónapokban nem a profitot, sokkal inkább az önzetlen segítségnyújtást tartotta szem előtt. Mindezt többnyire saját megtakarításaikból finanszírozták, vagy más forrásokat találtak, hogy meg tudják tartani munkavállalóikat.

– A háború egyelőre nem nullázta le teljesen Kárpátalja idegenforgalmát – véli a szakember. – Igaz, megváltoztatta a működési modellt, a jövedelmezőséget, a logisztikát, és negatívan hatott az ágazat munkaerőpiacára. Valamilyen szinten minden szereplőre kihatott a háború, csökkentek a bevételek, az inflációval együtt nőttek a kiadások. Az idegenvezetők jártak a legrosszabbul, szolgáltatásaikra egyáltalán nem volt igény, elmaradtak az ilyen jellegű programok.

A háború előtt Kárpátalján 250 idegenvezető tevékenykedett, most ezek az emberek munka nélkülivé váltak.

Mindössze páran maradtak, többségük más kereseti lehetőség után nézett, vannak, akik a hadsereget segítik önkéntes munkájukkal. Május elején megnyitott a Mezőkaszonyi termálfürdő, a munkácsi Kárpátia Aquapark és a Tepli vodi strand Velétén. Ami az árakat illeti, azok többnyire nem, vagy csak 10-15%-kal nőttek. Az első hetekben kevés volt a vendég, ami a hiányos információ számlájára írható. A vendéglátók elsősorban azokra a tehetős menekültekre számítanak, akik hosszú távra rendezkedtek be Kárpátalján. A háború kezdete óta sok gazdag „vendég” fordult meg vidékünkön. Minderre azokból a luxusautókból lehet következtetni, melyek a szállodák parkolóiban láthatók. De mivel szinte minden be volt zárva nem tudták hol elkölteni a pénzüket.

A nyári időszakban az augusztus végéig meghosszabbított hadiállapot miatt külföldi turistákra nem számíthatunk, a belföldi kereslet sem ígérkezik magasnak, főleg a menekültek fogadására kell berendezkednie a vendéglátóknak.

– Az idén nem számítunk turistaáradatra – prognosztizálta a mostani helyzetet Koval. – A háborús helyzet miatt sokan a tartalékaikat élik fel, nem gondolnak nyaralásra. A lakosság mindössze néhány százaléka tervez pihenést, ez is maximum egy-egy hosszú hétvégét jelent majd. Az elszabadult üzemanyagárak, a hrivnya gyengülése sem kedvez az ágazatnak. Megemelkedtek a viteldíjak, az alapanyagok ára, így június közepén a szállásadók és a vendéglátósok kénytelenek lesznek árat emelni. Nagy valószínűséggel ez az év veszteséges lesz, a szerencsésebbek talán kijöhetnek nullára.

A kárpátaljai turisztikai szektorból sokan külföldre mentek, más területen helyezkedtek el.

A megüresedett helyeket a vállalkozások részben az ide érkező menekültekkel próbálják pótolni, ami hatással van a szolgáltatások minőségére. Viszont a kiszámíthatatlan jövő miatt kevesen akarnak a turizmusban elhelyezkedni. A szakember szerint, ha végre béke lesz, rövid időn belül talpra tud állni a turisztikai ágazat Kárpátalján.

– Megyénk a látogatók számát tekintve Ukrajna Top 5 régiója közé tartozik, a szomszédos Lemberg és Ivano-Frankivszk térségével vetekszik. Ez egy erős turisztikai desztináció, jelentős pluszt jelent számunkra a rekreációs potenciál, a földrajzi elhelyezkedés – mondta a Turinform Zakarpattya portál üzemeltetője.

Mester András, a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács (KMTT) elnöke kifejtette, a háború teljesen padlóra küldte az ágazatot a magyar vidékeken. A falusi vendéglátás részben megállt, vannak, ahol menekülteket fogadnak, de ez nem jelent hosszú távú bevételi forrást.

– Nagyon sok vendégfogadó nincs itthon, minél tovább tart a háború, annál kevesebben fognak visszatérni, és indítják újra a vállalkozásukat – mondta a KMTT elnöke. Hozzátette: sok borász is elment. Akinek nem voltak tartalékai, az egyszerűen nem tehetett mást. Az idei Magyar Konyha Hetét február 24. és 27. között rendeztük volna, de pont kitört a háború, így az elmaradt. Az idei nyárra tervezett összes programunkat lemondtuk. Rendezvények, fesztiválok nem lesznek, a hadiállapot miatt nem lehet tömegrendezvényeket tartani. Viszont van két EU-s pályázatunk, a tájházas projekt és egy idegenforgalmi képzés. Ezekkel foglalkozunk, próbáljuk végigvinni. Nehézségek vannak a végrehajtással, mert több építkezést és felújítást nem tudunk elindítani. Próbálunk olyan dolgokkal foglalkozni, amellyel felkészülhetünk az újrakezdésre. Ez azt jelenti, bízunk abban, hogy egyszer véget ér a háború és béke lesz az országban, ezért is folytatjuk a turisztikai kiadványok, prospektusok kiadásának előkészítését.

Bíró Tibor, a Helikon Étterem és Hotel tulajdonosa a 22 év alatt, amióta a vendéglátásban tevékenykedik, több válságos időszakot is átélt már.

A 2008-ban kirobbant gazdasági világválság, 2014 tavaszán a kelet-ukrajnai konfliktus, 2020 elején a pandémia lehetetlenítette el az ágazatot. Mindeközben a vállalkozás folyamatosan fejlődött, amikor épp nem volt valamilyen hátráltató tényező, nyereségesen működött. Viszont a jelenlegi helyzet teljesen új számukra.

– Amikor kitört a kelet-ukrajnai háború, épp egy fejlesztés kellős közepén voltunk. Azt mondtam akkor, hogy a háború egyszer véget ér, nekünk készen kell állni a vendégek fogadására – hangsúlyozta Bíró Tibor. – Mindig talpon tudtunk maradni, köszönhetően annak, amihez hozzájárult, hogy a Krím-félsziget elcsatolása után sok turista választotta Kárpátalját. A versenyképesség fenntartásához folyamatosan fejleszteni kell, a tőkénk nagyobb részét mindig az újításokra fordítjuk. A világjárvány előtt terveztünk egy beruházást, ami végül a pandémia miatt elmaradt, ebből a tartalékból maradtunk talpon és vészeltük át ezt a nehéz időszakot. Idén januárra és tavaszra is voltak foglalásaink, örültünk, hogy talán véget ért ez az átok, és ismét tudunk rendesen dolgozni. A február 24-én kitört háború teljesen ellehetetlenített minket. Az első időszakban fizetőképes menekültek érkeztek, akik nálunk szálltak meg. Ennek köszönhetően tudtunk működni, fizetést biztosítani a dolgozóinknak.

Ezek a vendégek már elmentek. Viszont nagy segítséget jelent a számunkra a Hungary Helps Egytálétel programja.

A Helikon étterem volt az első, amely csatlakozott a kezdeményezéshez március 16-tól. Amikor Grezsa István kormánybiztos és Kudlotyák Krisztina, a program kárpátaljai kurátora megkeresett az ötlettel, én azonnal igent mondtam. Hiszen számomra a legfontosabb, hogy megélhetést biztosítsak a dolgozóinknak, így szülőföldünkön tudnak maradni. A program megszűnése komoly érvágást jelentene, ugyanis a turizmus terén semmilyen fényt nem látunk az alagút végén. Magyarországról biztos nem jönnek turisták egy háborús országba, a belföldi vendégekre sem számíthatunk, ugyanis az emberek a túlélésért küzdenek. Sikerült felvennünk egy államilag támogatott, kamatmentest hitelt, amellyel a vállalkozás forgótőkéjét töltöttük fel. Ez komoly segítség ebben a nehéz helyzetben. A hadiállapot végéig és az azt követő egy hónapon át kamatmentes ez a kölcsön, ezt követően 5 százalékos évi kamatot számolnak fel – emelte ki a szállodatulajdonos.

Maksz Adamenko munkácsi idegenvezető elmondta, a háború kitörése után gyakorlatilag munka nélkül maradt. Voltak előfoglalásai, amelyeket lemondtak, két csoportnak is vissza kellett utalnia az előleget.

– Jelenleg nincsenek turisták a régióban – fejtette ki. – A munkácsi várban működő múzeum két hónap után megnyitott, majd a volóci rakétatámadást követően ismét bezárt. Leállították az éjszakai látogatásokat, le vannak zárva azok a teraszok, amelyekről kilátás nyílik a városra. Jelenleg kizárólag helyi iskolásoknak tartok idegenvezetéseket, ezek kisebb helytörténeti, interaktív és ismeretterjesztő túrákat jelentenek. Én szerencsésnek mondhatom magam, mert vannak más jövedelemforrásaim is, így amíg nem indul újra a turizmus, addig sem maradok bevétel nélkül. De azok közül, akik kizárólag ebből éltek, sokan elmentek külföldre, vagy más ágazatban helyezkedtek el, hogy valamilyen bevételhez jussanak, nagyon kilátástalan a helyzetünk.

Munkahelyeket ment meg a magyarországi segélyprogram Kárpátalján

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó