A GENIUS Jótékonysági Alapítvány nyolcadik alkalommal szervezte meg a Szól a Fülemüle! Kárpátaljai Népzenei és Néptánc tehetségkutató tábort a Hagyományok Háza Hálózat k kárpátaljai kirendeltsége szakmai közreműködésével. A tehetségkutató seregszemlét a hét folyamán egy harmincórás képzéstábor követ. A szervezők kárpátaljai tanintézményekben tanuló, hagyományápoló gyerekek hangszeres szólisták, együttesek, szólótáncosok és néptáncegyüttesek jelentkezését várták korosztályos kategóriákban. Összesen 163-an harminchét produkcióval jelentkezett. A seregszemlén, mely a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Egán Ede Szakképzési Centrum Beregszászi Szakképzési Központjában rendeztek meg, végül 32 produkciót láthattunk.
Hegedűs Csilla (Beregszász)
– Kicsit aggódtunk, hogy erre az alkalomra már nem kerül sor ebben a tanévben, de nem adtuk fel, meghirdettük, és most itt vagyunk. Szoktam mondani, hogy kis ügyességgel azokból az akadályokból, melyeket elénk gördít a sors, a Jó Isten segítségével lépcsőket, hidakat tudunk építeni, hogy elérjük céljainkat. Köszönöm mindenkinek, aki itt van, hogy felkészült, és produkcióikkal örömet hoztak életünkbe – hangsúlyozta köszöntőjében Váradi Natália, a GENIUS Jótékonysági Alapítvány irodaigazgatója. – És a mostani helyzetben nagyon fontos, hogy szóljon az ének, hogy messze hallják, mi itt vagyunk. Itt vagyunk a szülőföldünkön, ahol boldogulni, fejlődni és maradni szeretnénk – tette hozzá, majd sok sikert kívánt minden egyes fellépőnek.
A harminc órás képzésen az alábbi szakemberek oktatnak: Szokolik Szabolcs, kétszeres aranysarkantyús és Fülöp Ferenc-díjas táncos, a népművészet ifjú mestere, Szokolik Melinda, kétszeres aranygyöngyös és Fülöp Ferenc-díjas táncos, Váradi Enikő, a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai kirendeltségének kulturális szervezője, a Rezeda Folkműhely vezetője, valamint Orosz Péter, a Rezeda táncegyüttes művészeti vezetője, Budai Bence nagybőgős, Solymosi Vince cimbalmos, Fenyvesi Attila, Nagy Albert előadóművészek.
Az előadásokat a határon innen és túlról érkezett előadóművészekből álló szakmai zsűri értékelte, és a hét folyamán a felkészítő tanárok mellett ők is foglalkoznak majd a hagyományőrző fiatalokkal. Mindent megtesznek azért, hogy a tehetséges fiatalok tovább jussanak az októberi döntőre, ahol már pontozni is fogják az előadásokat.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.