Korrupciómentes újjáépítés – lehetséges?

Hogyan lehet fenntartani a nemzetközi partnerek bizalmát, amikor Ukrajna a háború utáni – közbeni – újjáépítésre fordítana forrásokat?

Továbbra is tart a háború, ám ukrán és európai politikusok már aktívan tárgyalnak Ukrajna újjáépítéséről. Erre a célra várhatóan külön alapot hoznak létre, amely elsősorban más országoktól szerzett támogatásokat, nemzetközi bankoktól és intézményektől kapott hiteleket tartalmaz.

Egyelőre nem ismert a pontos finanszírozási mechanizmus és a támogatás összege. A pénzkérdés azonban még most sem hagy nyugodni sok ukrán politikust és üzletembert.

A rekonstrukció témája meglehetősen összetett. Sok a technikai probléma. Nincs kidolgozott terv a károk felmérésére, emellett számos kérdés felmerült a kiutalt pénzeszközök felhasználásának hatékonyságát illetően.

Az egyik probléma az, hogy a modern történelemben gyakorlatilag egyetlen ország sem szembesült ekkora pusztítással.

A második fennakadás egyes tisztviselők könnyű pénzszerzési vágya. Elég visszaemlékezni a 2012-es Európa-bajnokságra, amikor szakértői számítások szerint a korrupció felemésztette a támogatás közel harmadát.

Természetesen mára a megvesztegetés témája háttérbe szorult, sőt, részben el is tűnt az ország információs mezejéből. Ám a gyakorlatban nem történt ilyen horderejű változás.

Továbbra is nehéz lesz forrásokat szerezni olyan projekthez, amelyben nem garantálják a felhasználás hatékonyságát.

Annak érdekében, hogy az újjáépítési folyamat ne váltson ki bizalmi gondokat, az ukrán hatóságoknak számos lépést kellene megtenniük.

Ilyen az igazságügyi reform végrehajtása, amely biztosítja a befektetők, a vállalkozások és a társadalom jogainak védelmét. Szükség lenne a hatóságok és a korrupcióellenes intézmények kapcsolati modelljének megváltoztatására, az adatok nyíltságának biztosítására, a folyamatok lehető legnagyobb mértékű automatizálására és egyértelmű algoritmusok előírására.

A visszaélések elkerülése érdekében egyértelműen meg kell határozni az újjáépítés prioritását és sorrendjét. Mindezek a folyamatok világos, érthető algoritmusokat igényelnek. Ugyanakkor, ahol csak lehetséges, célszerű automatizált eszközöket használni, amik optimalizálják az erőforrásokat és felgyorsítják a folyamatokat.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó