ZNO: Teljesíthető volt a multiteszt │KISZó-háttér

Véget ért az érettségi fő vizsgaidőszaka. A tanárok elmondása alapján nem érte meglepetés a diákokat, viszont sokakban a végére már lankadt a motiváció. A három tantárgy feladatainak megoldására meghatározott kevés idő, a szokatlan körülmények és a fordítás hiánya mind-mind stresszfaktor volt. Oktatókat kérdeztünk arról, hogyan értékelik az idei multidiszciplináris tesztet.

Simon Rita

Mint ismeretes, a háború miatt az idei tanévben egyszerűsített érettségin vehettek részt az ukrajnai diákok. A fő vizsgaidőszak július 18-án kezdődött és augusztus 10-én zárult, de azoknak, akik valamilyen okból kifolyólag nem tudtak részt venni az érettségin vagy megzavarta őket például egy légiriadó, adott a pót-, illetve a speciális vizsgaidőszakban. A multidiszciplináris teszt nem kötelező, de előnyt jelent a felvételinél.  A három tantárgyat magába foglaló számítógépes teszt megoldására 120 perc állt rendelkezésre.

Már az első két hétben 116 ezer jelentkező vett részt a több tantárgyból álló nemzeti multiteszt megírásán

– közölte Szerhij Skarlet. Az oktatási miniszter elmondása szerint 6556 résztvevő ért el 200 pontot a vizsgán. Három tantárgyból 375 diák, kettőből 1269, egyből pedig 4912 vizsgázó kapta meg a maximális pontszámot. A multiteszt eredménye legkésőbb augusztus 12-ig megjelenik minden résztvevő egyéni adatlapján.

A Beregszászi Bethlen Gábor Líceum ukrán nyelv- és irodalomtanára megkeresésünkre elmondta, az ukrán nyelv részben nem szerepeltek olyan feladatok, amire ne számítottak volna.

– Attól féltem, hogy kevés lesz az idő, és a fordítás hiánya gondot okoz majd a matematikánál és történelemnél – jegyezte meg Mázor Júlia. – Viszont sokan nem is amiatt szereztek kevesebb pontot, mert nehezek lettek volna a feladatok, inkább azért, mert eleve úgy érezték, nem lesz idejük a feladatok megoldására, ezért inkább csak tippeltek. Mi kipróbáltuk a diákokkal, milyen az, amikor időkorlátot állítunk, ezért ezen talán annyira nem stresszeltek. A legtöbben közepesen teljesítettek. Ha konkrétan az ukrán nyelvről beszélünk, akkor elmondható, a maximális 35 pontból a legtöbb diákom 10-11 pontot, maximum 16-ot szerzett.

Néhány bethlenes diák Magyarországon teljesítette a számítógépes vizsgát. Ukrajnában naponta két megmérettetés zajlott az érettségi időszak alatt. Azok a végzősök, akik délutáni időpontra mentek, arra panaszkodtak, hogy már fáradtak voltak, nehéz volt koncentrálniuk. Reggeltől stresszeltek, így jobb lett volna, ha korábban letudják, amíg még buzog bennük az adrenalin. Amit viszont pozitívumként értékeltek, hogy azonnal megkapták az eredményeiket. A számítógép a teszt végén kiértékelte a válaszokat, és nem kellett még egy hétig izgulni miatta. Az eredmény a saját elektronikus fiókjukban viszont csak egy héten belül, de legkésőbb augusztus 12-ig jelenik meg, így aki az elején vizsgázott, és a multidiszciplináris teszt pontszámával szeretne felvételizni itthon, annak néhány napot várnia kellett.

Mint Mázor Júlia megjegyezte, a fiatalok többsége itthon marad, úgy fogalmazott: „lojálisak a helyi felsőoktatási intézményekhez”.

Fóris Sándor, a Tiszapéterfalvai Református Líceum matematikatanára épp a tanintézmény óvóhelyének rendezésében segédkezett, amikor felkerestük. Még tart az érettségi időszak, de ők már a következő tanévre készülnek. Mint mondja, sajnos a diákok közül néhányan külföldön kezdik meg a tanévet, csupán az ő osztályából már hat tanuló iratkozott át Magyarországra. Jellemző ez a végzősökre is, ők is ott folytatják a tanulmányaikat, ezért sokaknak tét nélküli volt a multiteszt. Ezzel kapcsolatban Fóris Sándor elmondta,

a vizsga jóval könnyebb volt a korábbi évek feladataihoz képest.

Mivel a diákok a demonstrációs teszt révén már megismerkedhettek a multiteszttel, semmi meglepő vagy csavar nem volt a feladatlapban. A 34 végzőstől még nem kapott visszajelzést, ugyanis különböző napokon vizsgáztak, de a pedagógus bízik abban, hogy valamennyiük sikerrel vette az akadályt.

A Técsői Hollósy Simon Középiskola történelemtanára megjegyezte, szakmai szempontból egyáltalán nem nevezné nem teljesíthetőnek a vizsgát, sőt, annyiból könnyebb is volt, hogy csak a 10-11. osztályos tananyagot tartalmazta, az 1914-es eseményektől napjainkig. Takács Tamás hozzátette, mind a 11 végzősük megmérettette magát.

– Azokat a diákokat, akik eleve tudatosan készültek a ZNO-ra, nem érte meglepetés, sőt, mivel egyetlen helyes válasszal is át lehetett menni, ezért biztos volt a siker. Az egyik diákom például a 35 pontból 34-et szerzett, de a többiek is jól teljesítettek. 20 feladatból 15 tesztkérdés, a többi párosítás volt. A forráselemző feladványok évről évre vitát generálnak, ezek az idén is bonyolultabbak voltak, nem beszélve arról, hogy a fordítás hiányában a magyar gyerekeknek nehezebb volt felfogni az ukrán szöveget. Nálunk Técsőn ezzel nincs gond, sőt, sok vegyes családból származó gyereknek már a magyar nyelvű szöveg értelmezése okoz gondot. Sokan emiatt már korábban is ukránul kérték a feladatlapot. Azt nevezném nehezítő tényezőnek, hogy a diákoknak két óra alatt háromszor kellett „átkapcsolniuk” az agyukat, ami nyomás alatt, ukrán nyelvű szöveget olvasva nem könnyű.

ZNO: július 18-án kezdődik a vizsgaidőszak

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó