Milyen állapotban vannak a kárpátaljai iskolai óvóhelyek?
A legtöbb kárpátaljai tanintézmény abban bízik, hogy ősztől jelenléti oktatással kezdhetnek. Ám ehhez elengedhetetlen a szakértői bizottság által is jóváhagyott óvóhely megléte, ahová kötelező jelleggel mindenkinek le kell vonulnia légiriadó esetén. A legtöbb tanintézmény már hetek óta ezen szorgoskodik, ám akad, ahol annyi munka van, hogy még nem látják a végét. Máshol a szülők és a helyi közösség vette kézbe az irányítást.
Simon Rita
Az Aknaszlatinai Bolyai János Líceum igazgatója megkeresésünkre elmondta, még nem készült el az óvóhelyük, ugyanis siralmas állapotú helyiséget kaptak.
– A közelben található óvoda alatt jelöltek ki számunkra egy óvóhelyet, amivel rengeteg munka van – mondta Ángyus Viktória. – Önerőből és a szülők támogatásával zajlanak a munkálatok. Ez egy föld alatti, elhagyatott helyiség volt, 30 cm-t kellett leásnunk, máskülönben túl alacsony lett volna a terem. Műfűvel akarjuk beborítani, padlózásról nem is álmodunk. Csak nehogy feljöjjön a talajvíz… Bízunk benne, hogy sikerül befejezni a munkát, s a termet műszakilag is jóváhagyják, és ősztől jelenléti oktatással kezdhetünk.
– Mind a 177 tanulójuk beférne oda?
– Nagyjából 100 gyerek, de az alsósokat nem is akarjuk átvinni oda. A szülők is ellenzik, úgyhogy a 80 kicsi számára a konyha mellett alakítunk ki egy biztonságos részt. A mi iskolánkban is van egy kisebb pince, de mivel ott vannak a kazánok, nem ajánlatos óvóhellyé alakítani.
Az intézményvezető elmondta, csak egy pedagógusuk tartózkodik külföldön, a diákok közül is többen visszajönnének, ha jelenléti oktatásra kerülne sor.
A kiemelt kép csak illusztráció