A kiállításon bemutatott fényképek olyan kárpátaljai fotóriporterek és fotósok dokumentum anyagai, melyek a háború vidékünkre gyakorolt hatását mutatják be. Nagy részük a menekültválságot, az önkéntesek munkáját, a katonatemetések megrázó pillanatait, valamint az első és eddig egyetlen volóci rakétatámadás következményeit tárják elénk.
Szabó Sándor
A Kárpátalja és a háború című szabadtéri tárlat első állomása Ungváron volt. A szervezők eredeti installációt találtak ki, a képeket egy maszkolóhálóra rögzítették a Boksay József Szépművészeti Múzeum kőkerítésére. Az ungvári Press Club (sajtóklub) által szervezett vándorkiállítás a tervek szerint a megye minden nagyobb városába el fog jutni.
A félszáz felvételből álló tárlatot Szerhij Hudak, az Ukrinform, Nemes János, az UNIAN és a Magyar Távirati Iroda fotósa, valamint Szerhij Deniszenko és Natalija Bodnar szabadúszó fotósok képeiből állították össze.
Az alkotók a háború első napjaitól dokumentálják, hogyan találtak Kárpátalján menedékre a háború borzalmai elől elmenekülő tízezrek. A felvételeken bemutatják azokat az önkénteseket, akik a pályaudvarokon, tömegszállásokon és a határátkelőkön próbáltak segíteni a rémült, reményvesztett honfitásaiknak, akik egy bőröndbe csomagolva az életüket, elhagyva az óvóhelyet vagy a rakétatámadásban megsemmisült házuk hűlt helyét, utaztak napokat tömött, levegőtlen vasúti kocsikban azért, hogy elérjenek a biztonságot jelentő régióba. És nem utolsó sorban azokat a kárpátaljai jótékonysági szervezeteket is, amelyek a hadsereg ellátásában tevékenykednek.
Az emberi sorsok mellett könnyeket és szívbemarkoló pillanatokat is megörökítettek a fotósok az elmúlt hónapokban, ugyanis a tárlat anyagába a kárpátaljai katonatemetéseken készült felvételek is bekerültek.
Ezek közvetítik leginkább a háború borzalmait, ami legtöbbször a béke szigeteként emlegetett Kárpátalját sem kerüli el. Az érdeklődők azt is megtekinthették, milyen pusztítást végzett Volócon, a május eleji légicsapás.
Szerhij Hudak, a kiállítás kurátora elmondta, a felvételeket úgy válogatták össze, hogy azok számos helyszínt és élethelyzetet mutatnak be. Leginkább azt tükrözik, február 24-e után hogyan vált Kárpátalja a háború hátországává. Irina Breza kiemelte, azért döntöttek a szabadtéri kiállítás mellett, mert a fényképeket így a járókelők is megtekinthetik, olyanok számára is elérhetővé teszik a fotókat, akik nem szoktak tárlatokra járni.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.