A Legfelső Tanács az elmúlt héten három hónappal meghosszabbította a hadiállapot és az általános mozgósítás hatályát, a különleges jogrend 2022. november 23-ig lesz érvényben.
Az általános mozgósítás február 24-i bevezetését követően az első körben a kelet-ukrán harcokban résztvevő, harcedzett tartalékosokat mozgósították. Ez a kör folyamatosan bővült a már sorkatonai szolgálatban lévőkre, vagy korábban katonaként szolgált hadkötelesekre, és kiterjedt a további hadköteles polgárokra is.
Roman Horbacs, a szárazföldi csapatok parancsnokság személyzeti igazgatóságának vezetője nemrég úgy nyilatkozott: a harci tapasztalattal nem rendelkezőket kiképzésre küldik. Néhány napja azt közölte, hogy a katonai szolgálatot vállaló önkéntesek száma mostanra jelentősen megfogyatkozott.
„Azok akik nagy elhivatottságot és motiváltságot éreztek magukban, már a fronton védik a hazájukat. Most már egyre kevesebb az önkéntes, viszont mivel lecsökkent az egységek utánpótlási igénye, így a jelentkezők még mindig lefedik a mutatkozó igényeket” – fogalmazott Horbacs.
A Today.ua hírportál hívta fel a figyelmet arra, hogy egyre több a panasz arra, hogy a behívás után néhány nappal a frontra küldik a mozgósított férfiakat. A cikkben emlékeztettek arra, hogy azokat a behívottakat, akik korábban nem teljesítettek sorkatonai szolgálatot, megfelelő szakmai képzésre, felkészítésre küldik a kiképzőközpontokba. Csak ezután csatlakoznak a harci műveleteket végző egységekhez. Az Ukrán Fegyveres Erők központjaiban a képzés szakterülettől függően 7–20 napot vesz igénybe. A Honvédelmi Minisztérium arra kötelezi a katonai egységek parancsnokait, hogy a minőségi kiképzést biztosítsanak a mobilizált katonáknak. Amennyiben valaki úgy érzi, hogy megfelelő kiképzés nélkül küldenek a frontra, az alábbi segélyvonalakon tehet panaszt: 0-800-500-410, 0-800-500-442 vagy 044-454-44-99.
Dmitro Svec jogvédő azt tanácsolja a mozgósított ukránoknak, hogy aki úgy látja, hogy nem kapott kellő kiképzést a frontszolgálat előtt az hívja a segélyvonalat. Az ügyvéd megjegyezte, hogy ezeket a panaszokat általában megértéssel kezelik.
Kapcsolódó:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.