KISZó-kérdés – Kárpátalján az iskolába járást támogatják, de sok az ellentmondás

Az ország oktatási intézményeiben az iskolai óvóhelyek kialakítása az első számú feladat. Ezek hiányában ugyanis nem látogathatók a tanintézmények és távoktatásban kell megkezdeniük a tanévet. Kárpátalján az iskolák java része még nem felel meg az előírásoknak. A szülők viszont mindenképp a tantermi oktatást támogatják – derül ki a Kárpáti Igaz Szó nem reprezentatív, internetes felméréséből.

Simon Rita

A legutóbbi KISZó-kérdésünknél mind az 56 válaszadó a jelenléti oktatás mellett tette le a voksát.

Orbán Gyöngyi két kézzel támogatja a jelenléti oktatást.

– Nekem most megy első osztályba a kisfiam. Óvodapedagógusként dolgozom, reggel 7-től délután 5-ig tart a munkaidőm, nem tudok a gyerek mellett ülni az online órán,

és amúgy is, az első osztályosokat így nem lehet megtanítani írni-olvasni – jegyezte meg a badalói fiatal édesanya. – A gyermeknek közösség kell a megfelelő szellemi fejlődéshez, és ehhez jelenléti oktatás szükségeltetik. Arról nem is beszélve, hogy az online órák miatt romlik a gyerek mentális egészsége és a látása is. Szóval nagyon nem támogatom az online oktatást, sőt igen félek tőle. Sok szülő azért íratta külföldi iskolába a gyermekét, mert attól tart, hogy itt pár héten belül úgyis távoktatásra állnak át. Most azt ígérik, hagyományos oktatás lesz, óvóhely van, indul az óvoda és az iskola is.

Pálincsák Viola tudomása szerint a borzsovai tanintézményben nincs kész az óvóhely, viszont arról még nem kaptak tájékoztatást, miként indul az oktatás szeptember elsejétől. Az édesanya azt szeretné, ha a 11 éves gyermeke iskolába járhatna ősztől.

– Szülőként azt gondolom, hogy az online oktatás miatt sérül a gyerek szellemi és lelki fejlődése.

Véleményem szerint a felnövekvő generáció tagjai csak úgy válhatnak a társadalom hasznos szereplőivé, ha iskolába járnak. Továbbá én nem végeztem egyetemet, nincs tanári képesítésem – csak úgy, mint nagyon sok hozzám hasonló szülőnek sem –, ezért nem tudom megfelelően segíteni a gyermekemet a tanulásban. Sok szülő dolgozik és egyáltalán nem tud foglalkozni a csemetéjével. Mi az eddigi távoktatást magántanár segítségével vészeltük át, mert egyébként egy nagy nulla volt az egész, és az én gyerekem amúgy is gyenge tanuló.

Jakab Szabina két lánya már nagyon vágyik az iskolába. A tiszapéterfalvai édesanya elmondta, bármennyire is igyekeztek a tanárok, az online oktatás nem ér fel a tantermihez.

– Láttam rajtuk, hogy teljesen kizökkentek a napi rutinból, s online ha nem értettek valamit, lemaradtak, nem volt arra lehetőség, hogy a tábla előtt begyakorolják, nem igazán haladtak a tanulással – magyarázza Jakab Szabina. – Én is igyekeztem foglalkozni velük, de éreztem, hogy nem vagyok elég. Magántanárt is fogadtunk, mert kár lenne, ha már az elején elveszítenék a motivációjukat, és elsiklanának a legfontosabb tudnivalók felett. A 7 éves Forgolányban folytatja a második osztályban, a nagyobbik már a Péterfalvai Református Líceum tanulója lesz. Mindkét intézmény hagyományos oktatást ígér.

Forgolányban már a tanév végén is újraindították az oktatást, az óvóhelyet is látták, így nem lesz nekik szokatlan, ha a légiriadó idején le kell majd menni oda.

Természetesen eleinte kicsit féltettük a gyerekeket, de szerintem még mindig jobb, ha iskolába járnak, mintha itthon görnyednek a számítógép előtt. Két év koronavírus-járvány után most ez a háború… Csak nehogy ősszel pedig a fűtés hiánya miatt küldjék haza a gyerekeket…

Egy korábbi országos felmérésből kiderült, Ukrajna keleti, déli és központi megyéiben a pedagógusok és szülők kevesebb mint fele támogatja az iskolába járást, viszont nyugaton a többség – Kárpátalja 56 százalékkal az élenjáró – szeretné, ha hagyományosan indulna a tanév.

A legfrissebb adatok szerint azonban Ukrajnában a tanintézmények mindössze 41 százaléka áll készen a jelenléti oktatásra.

A helyi önkormányzatok beszámolója alapján a 12 800 iskola oktatási intézményei közül 3000 tervezi a hagyományos tanítás megkezdését. Szerhij Skarlet oktatási miniszter tájékoztatása szerint csaknem 5700 iskola készül távoktatásra, 4000 iskola pedig a vegyes oktatási formát választja. Doneck, Luhanszk, Harkiv és Herszon megye összes iskolája távoktatásban marad. A tárcavezető arról is beszámolt, hogy a megszállók az ukrajnai iskolák 15 százalékát megrongálták vagy teljesen elpusztították, 1300 intézmény pedig megszállást régiókban van. Erre a megszállásra hivatkozik a szakminiszter akkor is, amikor arról beszél, annak ellenére, hogy 22 ezer pedagógus tartózkodik külföldön, az országban nincs tanárhiány. Sokan keletről nyugatra költöztek, de online is meg tudják szervezni az oktatási folyamatot.

Kárpátalján 1253 oktatási intézmény van (603 óvoda, 586 iskola), ebből 323 még nem áll készen a jelenléti oktatásra, számolt be a megyei oktatási osztály vezetője.

Marjana Maruszinec azt is elmondta, hogy nemcsak az óvóhelyek hiánya, hanem a belső menekültek elhelyezése is problémát okoz a tanintézmények újranyitásánál. Ugyanis a megye oktatási intézményeiben jelenleg is 9670 belső menekült van elszállásolva. Most azon dolgoznak, hogy más szállást találjanak nekik.

Ugyanakkor a belügyminisztérium rácáfol az oktatási osztály adataira, szerintük ennél jóval kevesebb, csupán 41 százalék felel meg a követelményeknek vidékünk tanintézményei közül.

Az illetékes ellenőrző bizottságok augusztus 19-ig már 1205 kárpátaljai egyetem, iskola és óvoda épületét ellenőrizték. A bizottsági tagok csupán 517 oktatási intézmény megnyitását javasolták.

Ezek az intézkedések a megyében összesen 171 065 általános középfokú oktatási intézményben tanulót érintenek, akik közül 169 998 állami, míg 1067 magán oktatási intézménybe jár.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó