Beregszászban, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Esztergom termében került megrendezésre a IV. ZeneVarázslat képzés és hangverseny záró koncertje.
Hegedűs Csilla
– Az idén, immár negyedik alkalommal meghirdetett programunk célja továbbra is a tehetséges kárpátaljai ifjú zongoristák felkarolása, fejlődésük ösztönzése, valamint a klasszikus zene iránti érdeklődés fokozása. Ám a Zenevarázslat program nemcsak a gyerekek fejlődését szolgálja, ösztönzőleg hat a felkészítő tanárokra is, ugyanis a zene megerősít, lelki táplálék, az Isten egyik legnagyobb adománya – hangsúlyozta köszöntőjében Váradi Natália, a GENIUS Jótékonysági Alapítvány igazgatója. Hozzátette, az idei képzésen 18 diák vett részt, a négy év alatt 93 jelentkezőből 43 részesült intenzív képzésben. Többen Várnagy Andrea Liszt Ferenc- és Budapest Márka-díjas zongoraművésszel számos helyszínen felléptek már.
Orosz Ildikó elmondta, a zene mindig kell, és különösen szükség van rá olyan helyzetekben, amilyen a mostani is, amikor sajnos a fegyverek szólnak a zongora helyett.
– Sok gyerek számára lehetőség sincs arra, hogy a tehetségét kibontakoztassa, ezért köszönjük a támogatóknak, hogy erre is odafigyelnek, mert a zene a lelkünket is kivasalja, amely most igencsak gyűrött. Eddig csak a szüleinktől, nagyszüleinktől hallottuk azt, mi az a háború, és azt hittük, mi leszünk az a szerencsés generáció, mely nem tapasztalja meg a borzalmait. Sajnos nem így történt. A mi feladatunk, hogy amennyire csak lehet, óvjuk meg a gyerekeket ettől a háborútól. Ez a rendezvény is ezt a célt szolgálta – hangsúlyozta a főiskola elnöke.
Molnár-Friedrich Szilvia, a beregszászi konzulátus konzulja az ilyen rendezvények fontosságát emelte ki.
– A ZeneVarázslat tényleg varázslat. Csak a legtehetségesebb és a legkiemelkedőbb emberek képesek a zene nyelvén megszólalni, és ezt a mondanivalót úgy előadni, hogy az mások lelkéig hasson.
Meggyőződésem szerint a zene népek és nemzetek közötti híd, az egyetemes kultúra része, nemzetek felett álló nyelv, ami különösen fontos ezekben a nehéz, vészterhes időkben – zárta szavait a diplomata.
Borbély Lénárd, Csepel polgármestere is üdvözölte a rendezvény résztvevőit. Azon reményének adott hangot, hogy mihamarabb vége lesz a háborúnak, és újra béke uralkodik majd itt is. Mint mondta, a kárpátaljaiak továbbra is számíthatnak a magyar emberekre, a magyar kormányra.
– Nem a szavak számítanak, hanem a tettek – kezdte köszöntőjét Várnagy Andrea Liszt Ferenc- és Budapest Márka-díjas zongoraművész, a program szakmai referense.
– Pár évvel ezelőtt, amikor először jártam itt, olyan szakmai színvonallal találkoztam, ami az egész világban példaértékű. Mi, zenészek a világ legszerencsésebb emberei vagyunk, mert mi úgy szerzünk örömöt másoknak, hogy közben nekünk is a legszebb ajándék, mert a szívünkből muzsikálunk. Sokszor megkérdezik tőlem, honnan van ennyi energiám. A válasz egyszerű: annyi szeretetet, mosolyt kapok itt, amitől a világ legerősebb és legboldogabb emberének érezhetem magam.
A színvonalas rendezvényen az ifjú zenészek mindannyian bemutatkoztak, néhányan együtt zongoráztak a művésznővel. Végül nem maradt más hátra, mint hogy átvegyék az ajándékokat, és megkóstolják a hangversenyre készített tortát.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.