Gazdaságilag is a legjobb pillanatban jött az ukrán ellentámadás │KISZó-háttér

Kulcsfontosságú az értékes ásványkincslelőhelyekben gazdag területek mielőbbi visszafoglalása

Fontos gazdasági területekre tették rá kezüket Ukrajnában az oroszok. Sok más mellett fém- és gázlelőhelyeket, szén-, urán-, arany- és ércbányákat foglaltak el a betolakodók. Ukrajna számára létfontosságú e területek visszaszerzése, hiszen ásványkincslelőhelyeinek kétharmadáról van szó. Éppen ezért a lehető legjobb pillanatban indult meg a harkivi területek visszafoglalása, mert az ukrán gázlelőhelyek mintegy fele ott összpontosul.

Dunda György

Az oroszok célja egyértelmű, a fronton zajló valóságos harcok mellett gazdasági értelemben is szeretnék térdre kényszeríteni Kijevet. Ukrajna nehéz helyzetben van. A kormányzat nem győzi hangsúlyozni, a saját bevételei csupán a kiadások negyven százalékát fedezik, a költségvetés egyensúlyban tartásához havi 5–7 milliárd dollárra van szükség. A kiadások fedezetének további negyven százalékát a helyi jegybank teremti elő, mégpedig részben úgy, hogy pénznyomtatásba kezdett. A fennmaradó húsz százalék egyebek mellett a nemzetközi támogatásokból és hitelekből jön össze. Ukrajna államadóssága a háború hatására elkerülhetetlenül nő, az ország GDP-je csökken, idén akár 45 százalékkal is eshet.

Ezzel együtt is beszédes, hogy a segélyeknek csupán 18 százaléka, vagyis kevesebb mint ötöde érkezik vissza nem térítendő támogatásként, a többi nem más, mint hosszú lejáratú hitel.

A gazdasági hanyatlás háború idején persze nem meglepő. A nagy kérdés az, hogy normalizálódhatnak-e a gazdasági állapotok a harcok befejeztével. Különféle nemzetközi összegzések alapján az agresszív orosz betörés értékes területeket vett el Ukrajnától. Amerikai becslés szerint dollármilliárdokra rúg annak az ásványkincsnek az értéke, amely immár orosz ellenőrzés alatt lévő ukrán területeken található.

Ezek között 117 olyan fém- és ásványianyag-lelőhely van, amely nélkülözhetetlen a repülőgépek, valamint a számítástechnikai és elektronikai berendezések gyártásához, áll a Bloomberg összegzésében. A kimutatás szerint a gazdaság szempontjából lényeges területi veszteségek ezen felül is drámaiak. Ukrajna ideiglenesen elvesztette szénipara 63 százalékát, gázlelőhelyei 42 százalékát és ércbányái 33 százalékát. Orosz kézre került ezeken túl egy-egy arany-, urán- és lítiumbánya, két titánérclelőhely és hat vasércbánya. Ukrajna ásványkincseinek akár a kétharmadát is elveszítheti, ha nem szerzi vissza az elmúlt időkben megszállt területeket. Mariupol elestével súlyosan nagy seb esett az ország nehéziparán és azt is látjuk, milyen kihívásokkal küzd az agrárium. Márpedig ez a két terület az ukrán exportbevételek több mint felét biztosítja. Az ukrán gazdaságban nemcsak a területveszteségek, hanem a háborús dúlás is jelentős kiesést okoz. Korábban az ukrán export a GDP negyven százalékát is elérte, a két legfontosabb termékkört pedig a gabona és a kohászati anyagok adták. A szóban forgó területek mielőbbi visszaszerzése elemi érdeke Ukrajnának.

A fentebbiek tükrében különösen felértékelődik az a jelentős ukrán katonai siker, aminek az elmúlt héten tanúi lehettünk. Az ukrán nehézipar jövője szempontjából kulcsfontosságú az elbitorolt területek mielőbbi visszaszerzése.

A nemzetközi sajtó az év eleje óta árgus szemekkel figyeli az orosz gazdasági és pénzügyi adatokat is. A fokozott figyelem arra irányul, hogy a nemzetközi szankciók mennyire tudják megroppantani az orosz gazdaság gerincét. Sokan úgy gondolják, ha az orosz gazdaság megroppan, a hadműveletek nem folytatódnak tovább. A globális érdeklődést ugyanakkor más is fűti: a gazdasági adatok alapján mérhető le, hogy az Oroszország ellen bevezetett nyugati szankciók eredményesek-e. A kérdés az európai, s különösen a nyugati politika számára kulcsfontosságú.

Fordulat: menekülnek az orosz csapatok a harkivi régióból

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó