Volodimir Zelenszkij államfő sürgősen összehívta péntekre az Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanácsot (RNBO). A döntés azután született, hogy a Kreml bejelentette, az orosz elnök szeptember 30-án aláírja a megszállt ukrajnai területek annektálásáról szóló egyezményt.
Szerhij Nyikiforov ukrán elnöki szóvivő a Facebookon adott hírt az RNBO azonnali összehívásáról, de az okokról nem tett említést. Az államfő mellett működő nemzetbiztonsági grémium mai ülése összefüggésben lehet azzal, hogy a Kreml bejelentette, Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken aláírja a megszállt ukrajnai területek annektálásáról szóló egyezményt a „népszavazásokra” hivatkozva.
Oroszország-szerte tiltakozó akciókra készülnek Putyin bejelentésére
Közben Dmitrij Peszkov, az orosz államfő szóvivője azt is közölte, hogy az aláírást követően a törvény ratifikálása várhatóan a jövő héten fejeződik be. Az ukrán területek erőszakos bekebelezését egy Vörös téren rendezett koncerttel is megünneplik.
Kijev és nyugati szövetségeseire ezzel egyre nagyobb nyomás nehezedik az ukrajnai konfliktus folytatásában. Korábban Putyin arra utalt, hogy akár az atomfegyvereit is bevetheti Ukrajna ellen, miután Oroszország „hivatalosan” is bekebelezi Herszont, Zaporizzsját, Donecket és Luhanszkot.
A krízist az is fokozza, hogy az Északi Áramlat vezetékein már négy helyen is szivárgást észleltek. Európa szándékos szabotázsról beszél, bár egyelőre nem vádoltak meg senkit a támadással. Oroszország értelemszerűen tagadja, hogy köze lenne a gázvezetékek megrongálódásához.
Ukrajna nyugati szövetségesei biztosították Kijevet, hogy a referendumok ellenére további fegyverszállításokkal segítenek a háborúban, hogy az ukrán nép visszafoglalhassa, amit elvettek tőle. Szeptemberben az ukrán ellentámadás nagy sikereket ért el, és néhány hét alatt az oroszok által megszállt területek nagy részét visszafoglalták a harkivi régióban. Az eredményes ukrán hadjáratra válaszul Oroszországban részleges mozgósítást rendeltek el, amire a második világháború óta nem volt példa. A mozgósítással a hivatalos közlések szerint 300 ezer tartalékos katonát soroznak be, de egyes hírek szerint az oroszok akár egymillió embert is fegyverbe hívhatnak.
Az ukrajnaiak 7%-a kész lenne külföldre menni, ha uniós vagy amerikai állampolgárságot kapna
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.