Elérkeztünk az első téli foci vb elődöntőihez. Bombameglepetéseket tartogattak a Katarban zajló labdarúgó-világbajnokság negyeddöntői. Előzetesen sokan reménykedtek egy brazil–francia döntőben, ehhez képest kaphatunk egy horvát–marokkói finálét is akár. Az első téli vb-n annyi sok váratlan eredmény született, mint soha korábban. A mai és a szerdai elődöntők előtt pillantsunk egy kicsit vissza.
A meglepetések sokaságából kiemelkedik Brazília kiesése Horvátország ellenében. A két csapat negyeddöntős párharca gól nélküli döntetlennel fordult rá a hosszabbításra, ahol Neymar egy kiváló egyéni alakítás után megszerezte a vezetést csapatának, ám a Dinamo Zagreb csatárkettőse, Miszlav Orsic és Bruno Petkovic a 117. percben elrontotta a selecao korai örömét. Előbbi passzából Petkovic vette be Alisson Becker kapuját, így jöhettek a tizenegyesek. A vb-ezüstérmes horvátok az előző körben is büntetőkkel ejtették ki Japánt, s ezt Brazília ellen is megismételték. Az egész meccsen pazar formában védő Dominik Livakovic ismét hárított egy tizenegyest, Marquinhos lövését pedig szemmel verte, ami így a kapufán csattant, összetörve ezzel a brazilok hatodik vb-elsőségéről szőtt álmait.
Zlatko Dalic fiai – akik öt mérkőzésükből csak egyet nyertek meg, azt is a pont nélkül záró Kanada ellen – Argentínával találkoztak a lapzártánk utáni, kedd esti elődöntőben. Az albiceleste viszont egyre jobb formát mutat, a nyitókörben a szaúdiaktól elszenvedett kínos kudarc után zsinórban háromszor nyertek és úgy tűnt, a Hollandia elleni negyeddöntőt is simán behúzzák, miután Molina és Messi góljaival kétgólos előnnyel fordultak rá a hajrára, de ekkor az oranje felébredt, a csereember Wout Weghorst gyors egymásutánban kétszer is betalált, az egyenlítő gólt a rendes játékidő hosszabbításának utolsó, tizedik percében szerezte. A hosszabbításban nem változott az állás, így is következhettek a tizenegyesek. Argentína kapusa, Emiliano Martinez a hollandok első két próbálkozását védte, ami elődöntőt ért Lionel Scaloni szövetségi kapitány együttesének. Lionel Messi ezen a vb-n a hátán cipeli csapatát, négy gólnál jár, megőrizve az esélyét, hogy egy világbajnoki arannyal feltegye a pontot csodálatos karrierjére.
Ez már bizonyosan nem fog sikerülni a jelenkor másik korszakos klasszisának, Cristiano Ronaldónak. Csapata az őt helyettesítő Goncalo Ramos mesterhármasának is köszönhetően felmosta a padlót a nyolcaddöntőben Svájccal (6–1), de a Marokkó elleni negyeddöntőben besült a csapat, a második félidő elején becserélt Ronaldo sem tudta feltörni az észak-afrikaiak masszív védelmét. Marokkó en-Nesziri fejes góljával Portugáliát is hazaküldte, így első afrikai csapatként bejutott a legjobb négy mezőnyébe. CR7 klubcsapat nélkül, a hón áhított vb-győzelem nélkül int búcsút a válogatottnak… Marokkó a csoportban Belgiummal bánt el, a nyolcaddöntőben gól nélküli iksz után tizenegyessekkel kiejtette Spanyolországot, úgy, hogy a hispánok még büntetőből is gólképtelennek bizonyultak, távozott is Luis Enrique szövetségi kapitány. Örömükben az Európa nagyvárosaiban élő marokkói szurkolók fel is dúlták Brüsszelt, Párizst, Milánót, Dortmundot és még sorolhatnánk, félő, hogy a szerda esti franciák elleni elődöntő eredményétől függetlenül ugyanezek a jelenetek megismétlődnek…
Volt egy igazán klasszikus is a negyeddöntők sorában, az Anglia-Franciaország találkozón is akadt bőven izgulnivaló. Aurélien Tchouameni távoli lövését a második félidő elején Harry Kane egyenlítette ki, de kisvártatva Olivier Giroud köszönt be fejjel, 53-ra növelve góljainak számát, amivel rekorder. Ugyanezt elmondhatta volna magáról Kane is, de a Tottenham csatára percekkel a vége előtt a második tizenegyesét már csúnyán fölé nőtte, így csak beállította Wayne Rooney 53 gólos válogatottsági csúcsát, megdönteni azt nem sikerült, a háromoroszlánosok számára pedig ezzel befejeződött a torna. A győztes Franciaország ezzel magabiztosan halad a címvédés felé, a bukmékerek a gallokat tartják a legesélyesebbnek a vb-trófea megszerzésére, de Marokkó ellen garantáltan nehéz dolga lesz az ötgólos Mbappé-nak és társainak, mert az arab gárda eddig még gólt sem kapott a tornán, Kanada ellen vétettek csupán egy elkerülhető öngólt, azaz nem szabad őket lebecsülni, ezt már bebizonyították.
Az eddig történteket felvázoló háttérírásainkat itt olvashatják: